Fodor János Selyem és Fodor Jánosné Fodor Erzsébet_Visa_1_jav.jpg

Vi­sa, 1998.02.06.

Varga Sándor néptánckutató és Megyeri István 1998.02.06-án a mezőségi Visa egyik leghíresebb táncos házaspárjának Fodor János „Selyem” és Fodor Jánosné Fodor Erzsébetnek a táncát vette fel. Fodor János magas termetével egyenes tartásával, finom eleganciájú táncos. Még a sűrű csárdásban sem olyan tüzes, vagy szertelen a mozgása, ahogy több más szintén kiváló táncostól látjuk a faluban. Inkább apró csapásokkal fűszerezve, éretten gazdálkodva az energiájával, figyelmesen irányítja párját. A kar alatt forgatásokat sem pusztán megindítja lendületet adva a nőnek, hanem végig vezeti, mintha minden centiméternyi mozdulatnak kiélvezné a szépségét, jelentőségét.

Varga Sándor többször beszélgetett a párral a táncról, ahol kiderül, hogy a férfi tudatosan építi fel a motívumsorokat a pihenőtől az átvetőkön, mögé-dobókon, csalogatós figurákon át, az összetettebb kar alatt forgatós figurasorokig. Egyedi stílusa, a párjáról való „lefordulásai” szépen elleshetőek a felvételről. Külön érdekesség az a forgástechnika, amit feleségétől Erzsi nénitől a dupla kar alatt forgatások alatt láthatunk: a második forgásra helyben tartja, szinte „leszögezve” a bal sarkát, és ez nagyon izgalmas lendületet és tengelyt ad a forgásának. Érdemes ellesni ennek a technikának a csínját-bínját!

Ez a táncalkalom egy magyarországi tanítványoknak megrendezett bemutató és tanítás revival zenészekkel, cserébe azonban kiválóan látható tiszta kép a teljes táncfolyamatokról a lassú cigánytánctól a sűrű csárdásig.

Tovább a felvételhez

 

Még több gyűjtésajánló

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!