XVI­II. Kár­pát-me­den­cei Né­pi Tex­til­fesz­ti­vál

Jelentkezési határidő
2021. szeptember 15. 23:59

Konferencia és Pályázat

A Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány meghirdeti a XVIII. KÁRPÁT-MEDENCEI NÉPI TEXTILFESZTIVÁL KONFERENCIÁJÁT és PÁLYÁZATÁT.

A program célja pályázati, bemutatkozási és tanácskozási lehetőséget biztosítani az országban tevékenykedő, népi textíliákkal foglalkozó közösségek és egyéni alkotók számára.

 

„ÜNNEPRE KÉSZÜLVE”

Ünnepi alkalmak népi textíliái - pályázat

Hímzés, szövés, csipke, nemez és viselet szakterületekről olyan korszerű és újszerű tárgyak, tárgyegyüttesek elkészítését várjuk, amelyek családi (ballagás, konfirmálás, diplomaosztó, esküvő stb.) és társadalmi ünnepeken viselt komplett öltözetek, illetve a hozzájuk kapcsolódó, textilből készült kiegészítők, díszítő elemek – ékszerek, gombok, övek, kitűzők, karkötők, fejfedők stb. –, továbbá lakástextilek, amelyek ünnepi díszbe öltöztetik a lakás helyiségeit, az ünnepi asztalt.

Olyan textileket várunk, amelyek az ünnepeken kiválóan használhatók és viselhetők, alapanyaguk alapvetően pamut, len vagy gyapjú. Örömmel fogadjuk a különböző textiles területek együttműködését! A pályázók a Kárpát-medence bármely tájegységét tekinthetik kiinduló forrásanyagnak alkotásuk elkészítéshez. Örömmel fogadjuk, ha az alkotók eddig ismeretlen vagy kevésbé ismert hagyománykört felfedezve hoznak létre a mai kor igényeinek megfelelő alkotásokat, megjelenítve a XXI. század emberének tárgyi környezetét.

Jelentkezési határidő: 2021. szeptember 15.

Jelentkezni online vagy postani úton lehet.

Online jelentkezési lap

Amennyiben a postai úton történő jelentkést választja, a csatolmányok közt található jelentkezési lapot az alábbi címre kérjük küldeni: 

Békés Megyei Népművészeti Egyesület

5600 Békéscsaba, Orosházi út 32.

 

A pályázati előjelentkezésre azért van szükség, hogy a kiállítási helyiségeket a beérkező anyagok mennyiségének megfelelően tudjuk kiválasztani.

A konferencia időpontja: 2022. március 4-6.

A pályázattal kapcsolatos tudnivalók:

  • Az országos zsűri által elfogadott pályamunkák Békéscsaba kiállítótermeiben kerülnek kiállításra, a kiemelt alkotások díjazásban részesülnek.
  • Egyéni alkotók maximum 10, alkotóközösségek maximum 20 darab pályamunkát adhatnak be.
  • A pályázati anyagokat 2022. január 24-30. között kérjük címünkre beküldeni vagy személyesen eljuttatni.
  • A pályázati kiállítások időpontja: 2022. március 4 - március 29.
  • A beküldött pályamunkákat – függetlenül attól, hogy a kiállításon szerepelt vagy sem – 2022. április 2-8. között lehet hazaszállítani.
     

 

KONFERENCIA

A háromnapos tanácskozás keretében a résztvevők azokkal a hazai és külföldi törekvéssel, alkotókkal, alkotóműhelyekkel ismerkednek meg, amely az eredeti (autentikus) népi textíliák mai használatával – lakástextil és viselet – foglalkoznak.

A konferencia részvételi díja tervezetten kb. 25.000 Ft (az összeg a regisztráción túl a kollégiumi szállás és étkezési költségeket is tartalmazza).

 

További információ:

Békés Megyei Népművészeti Egyesület

Pál Miklósné

info@bmne.hu

Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztály

Illés Vanda

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!