Sző­jük-fon­juk a me­sét... - Ar­chí­vum

2021. június 17.

Virágos mesék két Boglárkától

 

2020. április 24. 

Ederlezi - Tavaszvárás - ELMARADT

 

2020. március 13.

Kackiás Garabonciások - ELMARADT

 

2020. január 17.

Széttáncolt Cipellők és Hétmérföldes Csizmák

 

2019. december 13. 

Mesék a karácsonyi asztal mellől

 

2019. november 7.

Élet és Halál: mesék az elmúlásról

 

2019. október 18.

Tréfás és pajzán mesék a Vajdaságból

 

2019. szeptember 19.

Lányok, asszonyok

 

2019. március 28. - Amikor Krisztus Urunk és Szent Péter...

Böjt idején a mesék is csendesebbé válnak. A hazugságmesék és tréfás népmesék most a mesemondók tarisznyáiba kerülnek, ott pihennek. Ilyenkor jön el igazán a legendamesék ideje! A földön járó Jézus példabeszéd szerű történeteiben, Péter esendő, emberi mivoltával a hallgatók csendes, mosolyogtató történetekkel, ám mindig valami erkölcsi magot fellelve szórakozhattak régen és ma is, így készülve az eljövő ünnepre. Ezen, profán tanításokat rejtő mesékből szövi Havay Viktória és Horti Zoltán a következő találkozásunk mesesátrát.

 

2019. február 21. - Farsang, mulatság

Mi más is lehetne Szőjük-fonjuk sorozatunk meséinek témája a farsangban, mint a mulatság, az evés-ivás, nem mellőzve persze ez alkalommal a vaskosabb, pajzán meséket sem.

Legendamesékkel is készülünk, amik a pálinka, a bor és a mulatozás kialakulásáról szólnak, de hallhatunk Cibere vajda és Konc király küzdelméről is.

Mesét mond a két víg kedélyű jóbarát, Bukovics János (a Magyar Kultúra Lovagja) és Pintér Zsolt.

Helyszín: Hagyományok Háza, Kallós Zoltán kiállítótér

 

2018. december 15. - Advent, ünnep

Idei utolsó, adventi alkalmunkon két kiváló mesemondó, Csíki Lóránt és Kiss Ágnes szövi bele meséi szövetébe az advent, az ünnep és a téli esték ízét, hangulatát. A hangulatot megalapozza Ünnepváró Vásárunk. A program kivételesen 18 órakor kezdődik!

 

2018. október 12. - Muzsika

A második alkalom témája a muzsika lesz, amin Bumberák Maja és Dóra Áron, a Népművészet Ifjú Mesterei hozzák el nekünk azokat a népmeséket, amelyek a népzenéhez, népdalokhoz kötődnek. A mesemondók a Kárpát-medencei népmesekincsből merítve repítik magukkal a hallgatóságot a szavakkal festés világába, ahol természetesen nemcsak a szó, hanem a muzsika is felcsendül.

 

2018. szeptember 21. - szövés-fonás

Első alkalommal, szeptember 21-én este két kiváló mesemondó, Bartók Ágota és Gregus László szövi bele meséi szövetébe a szövés-fonás fonalát. Vajon hogyan is kapcsolódhatnak népmeséink a fonáshoz vagy a kender és a len megmunkálásához? Hányféle módon és kik jelenítik meg ezt az izgalmas tevékenységet a Kárpát-medencei népmesekincsünkben?
Megtudhatjuk péntek este 19 órától a Hagyományok Háza hangulatosan berendezett Nyitott Műhelyének szövőszékei közt.

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!