A to­vább­kép­zés vé­gé­re tel­je­sí­ten­dő tar­tal­mi kö­ve­tel­mé­nyek

A továbbképzés végére a résztvevők ismerjék meg a különféle népi játék típusokat, és bővítsék repertoárjukat játéktípusonként 3-5 vagy akár 10-20 változattal. A megismert játékokat memorizálják, építsék be aktív repertoárjukba. Ismerjék meg a népi játék néprajzi meghatározását és jellemzőit. Legyenek tájékozottak a publikált játékgyűjteményekben, azok forráskritikai használatában. Ismerjék a játékkultúra történeti változását és mai helyzetét. Képesek legyenek a népi játékokat pedagógia helyzetekben alkalmazni, helyesen válogatni és megfelelő módszerekkel tanítani. Képesek legyenek különféle források alapján játékokat rekonstruálni és adott helyzetre adaptálni. Tudjanak játékfűzéseket összeállítani. 

A továbbképzésen elsajátítottak záró ellenőrzési módjának megnevezése, leírása, valamint az értékelés szempontjainak meghatározása 

Záróvizsga 
Tanfolyamon kívüli alkalom az utolsó tanfolyami alkalom után 30 napon belül. 
A Záróvizsga gyakorlati és elméleti részből áll. 
A gyakorlati vizsga két részből áll: 
1. Repertoárismeret: a résztvevő tételsorból húzott tétel alapján mutatja be az adott játéktípus megtanult változatát. Értékelési szempontok: szöveg és dallam hibátlan bemutatása, a játékcselekmény ismerete. 
2. Játékfűzés: a résztvevő a gyakorlati vizsgán a megtanult játékokból játékfűzést állít össze meghatározott szempontok alapján (pl. életkor, tájegység, pedagógiai helyzet, stb.) 
Értékelési szempontok: a játékfűzés szerkesztési elvei érvényesüljenek az összeállításban. A válogatás a tanult szempontrendszer alapján történjen. 

Az elméleti vizsga két részből áll: 
1. Beadandó házi dolgozat, melyet a záróvizsgára kell elkészíteni: záró esszé a résztvevő népi játékhoz való viszonyának változásáról min. 2 max 5 oldalban. 
2. Zárt helyi dolgozat a népi játékokról leadott általános ismeretekből, forráshasználatból, játékelemzésből, és tanítási módszertanból. 
Értékelési szempontok: 
tisztában van-e a népi játék fogalmával és jellemzőivel ismeri-e a népi játék gyűjteményeket és tudja-e azokat megfelelő forráskritikával használni képes-e leírás alapján rekonstruálni és megfelelően adaptálni népi játékokat 

 

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!