Há­zi­gaz­da ze­ne­ka­rok

Házigazda zenekaraink különleges szerepet töltenek be a FolkUdvarban, nekik köszönhetjük a hangulatos tánc- és énektanításokat, a hajnalig tartó fergeteges mulatságokat, de nélkülük szegényebb lenne a zenés népi kvíz és a gyerekfoglalkozás is. 2019-ben házigazda zenekarunk az Üver zenekar, a Pósfa zenekar és a Zagyva banda.

Üver zenekar

üver_zenekar

Az Üver zenekar tagjai ahányan vannak, annyi félék, de egyvalami összetartja őket: a népzene szeretete és tisztelete. A banda tagjai: Bartis Zoltán „Kicsi” (hegedű), György Attila (hegedű, hegedűkontra, háromhúros brácsa), Bálint Zsombor (hegedű, három- és négyhúros brácsa, cimbalom) és nem utolsó sorban Kostyák Márton (gardony, cselló, nagybőgő). Mint a felsorolásból kiderül: több hangszer több lehetőséget kínál, ezzel is megnyitva a lehetőségek kapuját a közönség előtt. Népzenei repertoárjuk univerzumszerű tágulásban van, hiszen  sok felkérést kapnak zenei összeállítások, néptáncfesztiválok zenei kíséretére. Fontos szerepet tölt be munkájukban a tánceggyüttesek hangszeres kísérete, aminek köszönhetően a 2014. évi  “Fölszállott a páva” tehetségkutató versenyen a Bekecs Néptáncegyüttessel közösen átvehették “A legjobb határon túli előadó” különdíjat.

Muzsikálnak az első, a második és a harmadik napon. 

 

Pósfa zenekar

pósfa zenekar

A Pósfa zenekar nevét Gelle egyik kisközségéről, Pósfáról kapta, ugyanis itt él a zenekar alapítója, Iván Lajos. Első nyilvános fellépésükkel 2010-ben a helyi kultúrházban mutatkoztak be, s azóta már számos kulturális rendezvényt gazdagítottak zenéjükkel országhatároktól függetlenül: muzsikáltak már Magyarországon, Csehországban, Erdélyben, Macedóniában, Görögországban, Spanyolországban, Szicílián és Franciaországban is. 2016 szeptemberében a ZERDA néptáncegyüttes kísérőzenekaraként egy háromhetes turnén is rész vettek Brazíliában.
A szinte minden szabadidejüket a zenetanulásra feláldozó fiatalok részt vettek több bel-, és külföldi népzenei oktató táborban is, s rohamos tempóval magas szintre emelték népzenei tudásukat, melyet már a professzionális népi zenészek is elismerésükkel díjazták.
Talpraesettségükről, zeneszeretetükről és önzetlen szorgalmukról az elmúlt hét év több száz kisebb-nagyobb sikeres fellépése tanúskodik. 2013- ban a Tompa Mihály vers- és prózamondó verseny megzenésített versek kategóriájában aranysávos minősítést szereztek. 2016-ban elnyerték a Harmónia Szlovákiai Magyar Zenei Díjat, mint az az év legjobb hagyományőrző zenekara.

Muzsikálnak a negyedik, ötödik, hatodik és hetedik napon.

 

Zagyva banda
 

zagyva banda

A Zagyva Banda a hazai fiatal muzsikusgeneráció meghatározó zenekara. Tagjai olyan barátok és zenésztársak, akik az elmúlt másfél évtizedes közös muzsikálásuk során egységes és egyedi hangzásvilággal megjelenő, igazi előadókká váltak. Erejük, szakmai alázatukból, fiatalos lendületükből és újszerű, friss zenei gondolkodásmódjukból ered. Emellett rendületlenül hisznek a népi kultúra közösségformáló és közösségmegtartó erejében.

Muzsikálnak a nyolcadik, kilencedik és tizedik napon.

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!