Sza­bad­egye­tem a nép­ha­gyo­mány té­ma­kö­ré­ből

Kötetlen beszélgetések a tánc, a népdal, a népmese, a borkultúra témái köré csoportosítva. Anekdoták, néprajzi érdekességek és elődeinktől tanult örök igazságok.

A vendégekkel beszélget: Hont Angéla, a Hagyományok Háza szervezési és kommunikációs vezetője, etnográfus

Helyszín: Villánykövesd, felső pincesor, Blum pince

 

július 31., 17.00  

Borban lakik az igazság

tiffan_ede

A bor paraszti társadalomban betöltött helye, borhoz kapcsolódó népszokások, a villányi borkultúra néprajzi vonatkozásai. A svábok és a villányi borászat.

vendég: Tiffán Ede villányi borász

 

augusztus 1., 17.00 

A tánc mint identitás

szogi_csaba
Fotó: Bege Nóra

Hogyan segít a tánc az önkifejezésben, az identitás megtalálásában? Hogyan él meg a néptánc a színpadon? Mit ad az egyéniség a tánchoz? Mik a néptánc alapvető sajátosságai, ad-e ez egyéni karaktert az adott ország táncművészetének is?

vendég: Szögi Csaba a Közép-Európa Táncszínház igazgatója, a Bethlen Téri Színház művészeti vezetője, valamint Gyetvai Júlia és Kele Kristóf, a Magyar Állami Népi Együttes táncművészei

 

augusztus 2., 17.00 

„Bú hozza, kedv hordozza”

berecz_andrs

Mit fejez ki a népdal, a népmese? Milyen szerepet töltött be a hagyományos paraszti társadalomban az elénekelt, elmesélt szó? Milyen kapaszkodót nyújthatnak egy letűnt életforma megmaradt szöveg és dallamzárványai a 21. század rohanó, digitalizált világában? Mi a kapcsolat egy magyar mesemondó, Shakespeare, a csuvas sördalok és a görög mitológia között?

vendég: Berecz András énekes, mesemondó

 

augusztus 3., 17.00  

Fúvom az énekem

szaloki_agnes

Hogyan határozza meg a népdal szeretete egy ember életútját? Segít-e a népdal az érzelmek feldolgozásában, az értékek és a „helyes út” megtalálásában? Mit tanulhatunk a dalokból? Mikor és hol énekeltek régen, mikor énekelünk ma?

vendég: Szalóki Ági és a mezőségi asszonyok

Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!