Me­sé­lők

 

Kiss Ágnes

Kiss Ágnes

Hittétek volna? A mese egy csoda! Mikor zsenge koromban megkérdezték, hogy „Na, Ágika, mi leszel, ha nagy leszel?”, hát, eszembe sem jutott volna, hogy azt mondjam, „mesemondó”. Mondjuk, nem is lettem, mert eredetileg angol-francia nyelvtanár vagyok. Azért, a meséket mindig is szerettem. Nem csak a történeteket, hanem a nyelvezetét is. Majd jött egy baráti összejövetel, ahol mindenkinek készülni kellett valamivel, amivel a többieket szórakoztatja. Egy székely mesét választottam. Aztán gondoltam magamban, hogy ez ennél sokkal több, sokkal mélyebb, tehát 2011-ben beiratkoztam a Hagyományok Háza mesemondó tanfolyamára. És lőn! Lelkület, gondolkodásmód, szokások, hagyomány, történetiség, ősiség, gyönyörűséges szófordulatok, előadásmód, személyes fejlődés, új barátok… meg még mennyi minden más!
Egy szó, mint száz, mesélni tényleg nagyon-nagyon jó!!! 
Most azon igyekszem, hogy a meséimet egyre jobb legyen hallgatni is!
 

Helyszín: Villánykövesd, Teleki Liget, nagyszínpad

2019. 07. 31.

12:00-12:30 Mese gyerekeknek: Kiss Ágnes: Király Kis Miklós, Égig érő fa vagy Százszorszép Bóbiska

18:30-19:00 Esti mese felnőtteknek: Kiss Ágnes: Igazság és Hamisság, Miért nem irgalmas szívű a Halál?, Szent Péter elkéri a gazdálkodó pálcát


Hajós Erika

Hajós Erika

A kincses Kolozsváron láttam meg a napvilágot, ott is érettségiztem, majd ’98-ban átkerültem Budapestre. Lányaim születését követően kezdtek a mesék foglalkoztatni, majd a népmesék útjára lépve, már nem csak gyerekeknek, hanem felnőtteknek is mesélni kezdtem. Szeretem beépíteni a mesébe a játékot, a zenét, hiszek a hagyományos, élő szavas mesemondás erejében.

A Tekergő Meseösvény Egyesület elnöke és mesemondójaként gyakran tekergek mesélni határon innen és túl,  örömmel csatlakoztam pár éve a Bailavidrum Meseösvény csapatához és a Meseszó Egyesület mesemondóihoz.

Célom, hogy segítsek a népmeséket életre kelteni, bejuttatni újra közösségekbe, otthonokba.

A Meseszóval ezt a célt egyre közelebb látom.

Helyszín: Villánykövesd, Teleki Liget, nagyszínpad

2019. 08. 01.

12:00-12:30 Mese gyerekeknek: Hajós Erika: A király rózsái - örmény népmese („A király rózsái”)

18:30-19:00 Esti mese felnőtteknek: Hajós Erika: Cigány népmesék


Gregus László

Gregus László

Mesélek kicsiknek, mesélek nagyoknak, mesélek mindenkinek, aki szereti a meséket, a történeteket. És ugyan ki ne szeretné?

Járom a világot mint Tekergő mesemondó, oldalamon az elmaradhatatlan mesetarisznyával, amiből nem csak a mesék, de egy-egy hangszer is előkerül alkalomadtán. S ha felcsillannak a meselátó szemek, bizony tudni lehet, hogy aki hallgatja a mesét, maga is mesehőssé változott, valami nagy varázslat történt!

Helyszín: Villánykövesd, Teleki Liget, nagyszínpad

2019. 08. 02.

12:00-12:30 Mese gyerekeknek: Gregus László: Bukovinai székely népmesék Fábián Ágostonné meséiből (Sündisznó és a fekete kakas, Annuska és a nannyája, A csirketojás, Ábelesz-kóbelesz, A három leány gyásza)

17:30-18:30 Esti mese felnőtteknek: Gregus László: legendanépmesék


Kovács Marianna

Kovács Marianna

Kovács Marianna vagyok, mesemondó, a Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület elnöke, könyvtárvezető a százhalombattai Hamvas Béla Városi Könyvtárban. Sok-sok éve mesélek gyerekeknek és felnőtteknek. A mesék szeretetét otthonról hoztam a Dráva mentéről, kétnyelvűként szívesen mesélek magyar és horvát népmeséket is. A mesélésben legjobban az emberek közelségét szeretem, látni a szemeket, ahogyan belevarázsolódnak a mesei világba.

Helyszín: Villánykövesd, Teleki Liget, nagyszínpad

2019. 08. 03.

12:00-12:30 Mese gyerekeknek: Kovács Marianna: állatmesék

18:30-19:00Esti mese felnőtteknek: Kovács Marianna: Dráva menti népmesék

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!