15 éves a Sza­ló­ki Ági gye­rek­ze­ne­kar

Szalóki Ági pályafutása 1994-ben indult. A Nádasdy Kálmán Zeneiskolában Bodza Klára növendéke volt népi ének tagozaton. Nyitott zenész, aki inspirációt elsősorban a tradicionális zenéből és a magyar költészetből merít. 2004-ben alapította első zenekarát, és készítette el első szólólemezét, a gyerekeknek szóló a Téli-nyári labodát. Ezt követte a Cipity Lőrinc, majd a Gingalló a Folkeurópa kiadásában. A legutóbbi, a Körforgás, Szalóki Ági családi zenés könyve a Kolibri Kiadó és a Tom–Tom Records gondozásában jelent meg minden Cipity Lőrinc és Gingalló rajongó legnagyobb örömére.

 

Az elmúlt 15 évben a zenekar mintegy 600 koncertet adott Magyarországon, a környező országok magyar közösségeiben és több európai gyerekközösségben.

A lemezek zenei anyagát népdalok és énekelt versek alkotják, többek között József Attila, Tamkó Sirató Károly, Szabó T. Anna, Erdős Virág, Jónás Tamás és Garaczi László és mások költeményei. A lemezekhez Bognár Csilla és Kiskovács Eszter készített gyönyörű illusztrációt. Egyetemisták vizsgadarbkét videoklipet készítettek több dalhoz is. A Gingalló dalaira 2017-ben mesejátékot írt a Budapest Bábszínház, ahol 2 év alatt közel 20 ezer gyerek és szülei nézhették meg a nagysikerű előadást.

 

Ez alatt a 15 év alatt Ági gyerekzenekarában, illetve lemezein – az állandó zenekari tagok mellett több vendégművész is fellépett. Így Fekete-Kovács Kornél, Berán István, Szokolay Balázs, Czibere József, Soós Márton, Fenyvesi Márton és mások. Az együttes tagja volt Lamm Dávid, Nagy Judit és Dés András.

 

Szalóki Ági többszörös Fonogram-díjas, s a díjak közül kettőt a gyereklemezei kaptak.

 

A 2019. évben a zenekar fennállásának 15. évfordulójára 15 helyszínen emlékezik. Közöttük mindenekelőtt azokon a helyszíneken, ahol az elmúlt 15 évben többször is megfordultak, ahová különleges élmények kötik az együttest.

 

Közreműködnek:

Szalóki Ágnes – ének

Csókás Zsolt – gitár

Födő Sándor „Fodo” – ütőhangszerek

Kovács Zoltán – nagybőgő

Rácz Krisztián – gitár

Szalai Péter – tabla

Gere Miklós - hangosítás

 

Fotó: Emmer László

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!