Né­pi Ipar­mű­vész cím

„Népi Tárgyalkotó Iparművész” címre az az alkotó pályázhat, aki az 530/2017 (XII. 29.) Korm. rendelet szerinti jogszabályban meghatározott feltételeknek eleget tesz. A ,,Népi Tárgyalkotó Iparművész’’ minősítéshez az alkotónak meghatározott számú zsűrizett alkotást kell megszereznie. Ennek kategóriánkénti megoszlása a kiadvány végén a 6. számú mellékletében megtalálható. A melléklet az oldal alján olvasható. A benyújtott kérelem alapján szakmai szempontú, zártkörű elbírálás történik, amelyet a Népi Iparművészeti Tanácsadó Testület (NITT) végez.

 

 A kérelemhez szükséges anyagok

  • kérelem (elektronikus adatlap),
  • szakmai önéletrajz – 1 példány (elektronikus formában),
  • 2 db igazolványkép, postai úton
  • zsűriszámok összesített jegyzéke,
  • az alkotó által megítélt 5 legkiemelkedőbb alkotás. A tárgyakat a bírálat előtt 7 nappal kell eljuttatni a Hagyományok Házába postán (1251 Budapest, Pf. 23.) vagy személyesen (1011 Budapest, Corvin tér 8.). A nagyméretű tárgyak esetében részletgazdag fotó benyújtása szükséges. Az alkotó az alkotásait a bírálatot követően legkésőbb 2 héttel köteles elvinni, vagy felajánlhatja a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum számára.

A kérvény beadását Csákányi Zoltánnal (NITT titkár) kell egyeztetni.

 

Az igazolvány érvényesítése

A Népi Tárgyalkotó Iparművész igazolványt 5 évente érvényesíteni kell. Ehhez az utolsó érvényesítéstől számítva minimum 4 Hagyományos/Modern Míves Termék és 2 Hagyományos/Modern Mester Remek kategóriás alkotás minősítés megszerzése szükséges. Az érvényesítéskor ezekről a zsűriszámokról egy jegyzéket kell készíteni, és e-mailben beküldeni a nepiiparmuveszet@hagyomanyokhaza.hu címre.

 

Az igazolvány hosszabbítása

Az 530/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet rendelete értelmében „az igazolvány negyedik alkalommal történő meghosszabbítása esetén az igazolványt határozatlan időre kell kiadni.” Ezt követően nem kell többször érvényesíttetni azt. Abban az esetben, ha az igazolvány régi típusú, a következő érvényesítéskor a Hagyományok Háza újat állít elő.

 

Népi Tárgyalkotó Iparművészek listája 

A Népi Tárgyalkotó Iparművészek listája olyan összeállítás, amely kiemelkedő mestereket és alkotókat sorol fel, akik elkötelezettek a hagyományos népi iparművészet képviseletében és fejlesztésében. Ezen a listán szereplő művészek különleges tudással és képességekkel rendelkeznek a népi tárgyalkotás terén, és alkotásaik által hozzájárulnak a kulturális örökségünk megőrzéséhez és továbbéléséhez. 


 

Az Alkotó Ember - Népi Iparművészeinket bemutató sorozat

"Az Alkotó Ember - Népi Iparművészeinket bemutató sorozat" célja, hogy méltassa és bemutassa azokat a népi iparművészeket, akik kivételes tehetséggel és elkötelezettséggel hozzájárulnak a hagyományos kézművesség megőrzéséhez és fejlesztéséhez. Ez a sorozat lehetőséget teremt arra, hogy jobban megismerjük az alkotókat, munkásságukat, valamint az általuk képviselt kulturális értékeket és hagyományokat.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!