Az Al­ko­tó em­ber

„Aki kézzel dolgozik, az kézműves, aki kézzel és ésszel, az mester, aki kézzel, ésszel és szívvel, az művész.”

Aquinói Szent Tamás

 

Sorozatunkban arra vállalkozunk, hogy felvillantsuk népi iparművészeink tehetségét, bepillantást engedjünk műhelyeikbe és alkotó tevékenységükbe, valamint, hogy megmutassuk, milyen tudás, munka és gondolatiság van egy-egy alkotás mögött.

 

  • Mi a népi iparművészet?

A népi iparművészet a népi hagyományokból merít, az alkotás folyamatában azonban – az évszázados gyakorlattal ellentétben – a helyi ízlésnek már nem jut szerep, a közösség igénye, ízlése és elvárásai nem befolyásolják az alkotókat az újításban és az egyéni alkotásban.

„Jellemző a népi iparművészeti alkotásokra, hogy a feledésbe merülő technikákat, mesterségeket felfedezi és újjáéleszti. Például a hímzés esetében a ma már nem használt viseleti darabokon megjelenő mintákat a mai igényekhez igazítja, átemeli a mai ízlésvilágba, s újra használható tárgyakat (öltözeti darabok, lakástextil) készít belőle, s ezzel megőrzi napjainkig e gazdag kultúrát.” (Bognár Gabriella, etnográfus)

  • Kik is a népi iparművészek?

A Népi Tárgyalkotó Iparművész elismerő címet azok a kézműves mesterek kaphatják meg, akik hosszú időn keresztül magas színvonalon alkotnak egy-egy szakágban. Az alkotóknak mesterségenként különböző számú zsűrizett alkotást kell megszerezniük ahhoz, hogy kérvényezhessék a minősítést. A zsűrizett alkotások Páva védjegyet kapnak, ez garantálja a vevők számára a kiváló minőséget. Ezek azok a portékák, amik biztosan hosszú ideig lesznek társaink az életben.

A bognártól a zsúpfedőig jelenleg 40 különböző népi mesterség mesterei tudják zsűriztetni tárgyaikat.

  • Hol találkozhatunk népi iparművészek munkáival?

Kiállítások és rangos verseny mellett kézműves vásárokban is találkozhatunk a kézművesek portékáival, sőt, sokuk szívesen fogad látogatókat műhelyében is.

Hogy melyik mestert hol lehet megtalálni, abban segítségünkre lehet a Kárpát-medencei Kézműves Katalógus.

Az Élő népművészet - XVII. Országos Népművészeti Kiállításon is sokuk alkotásával találkozhatunk.

Népi Iparművészek

Mund­rusz Anett

Viseletkészítő Népi Iparművész, Népművészet Ifjú Mestere

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!