Szász­fe­nes, 1985.08.03.

Sokan a magyarpalatkai zenét tartják hangszeres népzenénk egyik legdinamikusabb, legátütőbb erejű muzsikájának. Aki viszont az itt található szászfenesi gyűjtést meghallgatja, joggal érezheti, hogy a fenti jelzők ennek a bandának a játékára is illenek. A felvételt 1985 augusztusában Könczei Árpád készítette, és a zenekar játékstílusa szép példája annak a régies kalotaszegi zenélésnek, melyet a tömör hangzás és az erőteljes ritmika jellemez. Muza József prímást a háromhúros brácsát használó, dúros kíséretmódot megőrző Ötvös Aladár kontrás, valamint Lingurar Károly csellós kíséri.

Tovább a felvételhez

A szászfenesi banda 1998-ban részt vett az Utolsó Óra gyűjtéseiben is. Az akkor készült felvételek szintén megtalálhatók a Folklóradatbázisunkban, valamint a felvett zenei anyag reprezentatív válogatása szerepel az Új Pátria sorozatban.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!