Nem­ze­ti Mű­ve­lő­dé­si In­té­zet

Projekt neve Rövid ismertető
Ifjúsági közösségek fejlesztése A projekt időtartama alatt megvalósuló fejlesztő folyamat és a hálózati együttműködés kialakításának folyamata két fő részből áll:
1. Három megyében egy-egy ifjúsági közösség fejlesztésére fókuszáló tréningeket tartunk. A tréningek során közösségfejlesztésre, kommunikációs ismeretekre, valamint rendezvényszervezői, animátori ismeretekre kerül a hangsúly, melyeken belül kiemelt szerepet kapnak a csoportdinamikai ismeretek, élménypedagógiai módszerek valamint a disputa technikájának elsajátítása. A tréningek tartalmi elemeiben megjelenik a honismeret, hagyományőrzés, mint identitástudat alakító tényezők.
2. Három megyében öt napos táborokat szervezünk, melyek keretében három hazai ifjúsági közösség és két határon túli ifjúsági közösség delegációjának találkozása valósul meg. A résztvevők tapasztalatot cserélnek, kulturális és közösségépítő jó gyakorlataik megosztása is történik, érdekérvényesítésről, civilesedésről, önkéntességről, pályázatírásról kapnak ismereteket, projekt tervezést, közösségi tervezést tanulnak, majd utóbbi ismeretek gyakorlati elsajátítását bizonyítandó megterveznek és létrehoznak egy kulturális, hagyományőrző témájú projektet, mely a vendéglátó települési közösség bevonásával, a közösség javát szolgálja.
Értékfeltárás és értékmentés mozgóképes eszközökkel 2018, 2019 és 2020 februárjában pályázatot hirdetünkk az általános- és középiskolás korosztály számára, melynek lényege, hogy maximum 10 perces kisfilmben mutassák be, számukra mi bír értékkel azon a településen, ahol élnek. A kisfilmekkel kapcsolatban a témán és az időkorláton kívül semmilyen megkötés nincs. A pályázatra maximum 3 fős csoportok nevezhetnek, és a hazai mellett szlovákiai és romániai oktatási intézményekben tanuló fiatalok bekapcsolódását is lehetővé tesszük. A beérkezett kisfilmeket zsűrizzük, és a legjobbnak ítélt 20 kisfilm alkotója egy 5 napos mozgóképes bentlakásos táborban vehet részt  Somogyfajszon.
Hálózatépítés és helyi kulturális identitás erősítése a bábművészet eszközével A tevékenység keretében hálózatépítő, tapasztalatcserét ösztönző találkozókra kerül sor a megszólított bábcsoportvezetők, csoportok között. Továbbá a csoportvezetők bevonásával és szakmai támogatásával új közösségek alakulnak, amelyek a bábművészet eszközével dolgozzák fel a helyi hagyományokat (helyi értékek, legendák, népmesék): a folyamat során a kis közösségek generációs párbeszéd keretében értékfeltáró tevékenységet végeznek. A folyamatot a határon túli közösségek bevonásával nagyszabású találkozó zárja, ahol az elkészült alkotások bemutatásra kerülnek.
Híres írók, költők emlékének életben tartása Annak érdekében, hogy a projekt céljaihoz illeszkedve a magyarság mélységeiben ismerhesse meg irodalmunk nagy teljesítményeit, a híres szerzők életművének élővé tételét kreatív, innovatív tudásmegosztó műhelyeket, játékos vetélkedőket, valamint alkotótábort szervezünk. E programok során az adott író, költő munkásságát minél színesebben, részben a mai kor megváltozott információfogyasztási és percepciós szokásaihoz igazodva, részben az érdeklődők meglévő tudását mozgósítva mutatjuk be.
Ifjúsági Értékőr Program továbbfejlesztése a Kárpát-medencében
  • Nemzetközi Ifjúsági Konferencia 2020-ban: Jó gyakorlatok és kezdeményezések bemutatása 3 napos konferencia keretében.
  • Értékőr táborok, melyben a különböző vidékekről érkező értékőrök és felnőtt segítők bemutathatják egymásnak tevékenységüket, az újonnan feltárt értékeket, tapasztalatot, ötleteket cserélnek, jövőképet terveznek, és melyen új barátságok szövődnek. A tábor során a tapasztalatcsere mellett egy (a tábor helyszínéhez közeli) településen értékfeltáró munkát is végeznek, melynek eredményét, produktumát átadják a településnek további hasznosításra. A programban egy-egy hagyományőrző tevékenységgel, mesterséggel is megismerkedhetnek, kipróbálhatják annak technikáját.
  • Értékőr szabadegyetem,  melyben a különböző vidékekről érkező  felnőtt segítők, ifjúsággal foglalkozók, újonnan bekapcsolódni vágyók olyan szakmai előadásokat hallhatnak, melyek erősítik őket tevékenységükben, új módszerekkel ismerkednek meg,  közelebb kerülnek a hungarikum törvény szellemiségéhez, üzenetéhez.
Közösségi értékfeltárás a Kárpát-medencében
  • Települési értéktárak fejlesztése, közösségivé tétele Veszprém megyében.
  • 24 település: értéknapok helyiek bevonásával (értékbemutatók, fellépők).
  • Hiteles előadók: a Hungarikum törvény, jó gyakorlatok.
  • Mentorálás, közösségi tervezés, módszertár megjelentetése.
  • Évente Megyei értéknap: fejlesztések eredményeinek bemutatása, határontúli értéktárak meghívása.
  • Dél-dunántúli értékek: régiós értéknapok Tolna, Somogy, Baranya. Évente, mindig más megyében  megyei értékek, jó gyakorlatok bemutatása: konferencia, workshop, színpadi bemutatók, értékasztalok. 
  • Kárpád-medencei Értékek Napja vidéki helyszínen, 2019-ben. Megyék, határon túli magyar értéktárak bemutatkozása: értékpavilon, színpadi program, termények, jó gyakorlatok. A hungarikum mozgalom emblematikus rendezvénye.
  • Szatmár értékei - szakmai műhely. Szakemberek számára műhelymunka különböző témákban, mindkét megyében. Jó gyakorlatok megtekintése (látó-út)
  • Záró konferencia, tanulmánykötet megjelentetése
Kultúraalapú gazdaságfejlesztéshez kapcsolódó hagyományos népi mesterségeket népszerűsítő konferencia és rendezvénysorozat Konferencia keretében szakmai előadásokkal és a kultúraalapú gazdaságfejlesztéshez kapcsolódó népi  kismesterségeket bemutató dokumentumfilmek vetítésével készülünk  annak érdekében, hogy minél szélesebb körben felhívjuk a figyelmet a hagyományos népi mesterségek újraélesztésének  és népszerűsítésének fontosságára. 
Ez a rendezvény indítása az országos tematikus tudásmegosztó  rendezvények sorozatának,  melyeket 9 időpontban valósítunk meg a tárgyalkotó népi kézművesség 21. századi lehetőségeinek megismertetésére, négy témacsoportban, 2 különböző régióban, összesen 9 alkalommal
Népfőiskolai Vándorakadémia A projekt céljaihoz illeszkedve a hazai és külhoni népfőiskolák és tervezett népfőiskolák munkatársaival együttműködve olyan népfőiskolai szervezeteket keresünk fel, ahol a képzés és művelődés együttesen jelenik meg, és a civilség és önkéntesség a munkájuk alapját képezi. A program vándorakadémiaként működik.

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!