Ver­seny­ki­írás 2019

Gyermek népzenei és néptánc tehetségkutató verseny

 

Az MTVA és a Duna Televízió Zrt., valamint a Hagyományok Háza – szakmai partnerével, az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesülettel közösen – harmadszor is meghirdeti a Fölszállott a páva című népzenei és néptánc tehetségkutató versenyt a gyermek korosztály részére.

 

A JELENTKEZÉS FELTÉTELEI

  • A versenyt a népzene és a néptánc területén tevékenykedő szólisták és együttesek számára írjuk ki.
  • A versenyre az autentikus magyar népzene, néptánc és népdal, népi játék bármely tájegységéhez, illetve a magyarországi nemzetiségek helyi hagyományaihoz kötődő produkciókkal lehet jelentkezni, lakóhelyi és nemzetiségi megkötés nélkül.
  • A versenyen olyan személyek vehetnek részt, akik 2005. június 1. és 2013. június 1. között születtek (6-14 évesek). Ettől kizárólag zenekarok esetében lehet eltérés, a jelentkező csoport létszámának legfeljebb 20 %-áig 2003. június 1-ig született versenyző is részt vehet.
  • Egy személy legfeljebb két kategóriában nevezhet.
  • Más műfajok stíluselemeit, hangszereit, motívumkészletét vagy elektronikát használó feldolgozásokkal pályázni nem lehet.
  • A verseny során legalább három különböző produkció bemutatása kötelező a döntőig jutó résztvevők számára, vagyis a televíziós fordulókban (elődöntő, középdöntő, döntő) fordulónként más-más produkciót kell előadni.
  • Az értékelésnél előnynek számít, ha a versenyző a televíziós fordulók során más-más tájegységek népművészetét jeleníti meg. Előnyt jelent ugyanakkor az is, ha a produkciók között a versenyző a saját lakhelyéhez kötődő népművészeti értékeket is bemutatja, ha a produkció megfelelően illeszkedik az előadók életkori sajátosságaihoz, valamint ha a műsorszámban megjelennek a gyermekfolklór egyéb műfajainak, illetve a hagyományos gyermekélet szokásainak értékei.

 

KATEGÓRIÁK:

 

1. Énekes szólisták és énekegyüttesek

Az énekes szólisták esetében egyszemélyes műsorszámokkal lehet jelentkezni, énekes produkcióval. A versenyzők fordulónként egy-egy produkcióval szerepelhetnek, legfeljebb 3 perc időtartamban. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zenefolklorisztikai, zeneesztétikai értéke, a bemutatott népdalok stílushű előadásmódja, illetve az előadó egyéni, művészi kisugárzása.

Az énekegyüttesek esetében legfeljebb héttagú formációk indulhatnak. A csoportok fordulónként egy-egy produkcióval jelentkezhetnek, legfeljebb 3 és fél perc időtartamban. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zenefolklorisztikai, zeneesztétikai értéke, a csoporton belüli együttműködés kidolgozottsága, a bemutatott népdalok stílushű előadásmódja, illetve az előadók művészi kisugárzása.  

 

2 . Hangszeres szólisták, zenekarok, hangszeregyüttesek

A hangszeres szólisták esetében egyszemélyes műsorszámokkal lehet jelentkezni, az autentikus népzene szólóhangszereinek bármelyikével. A versenyzők fordulónként egy-egy produkcióval szerepelhetnek, legfeljebb 3 perc időtartamban. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zenefolklorisztikai, zeneesztétikai értéke, a bemutatott népzenei dallamok stílushű előadásmódja, illetve az előadó egyéni, művészi kisugárzása. Igény esetén a hangszeres szólistának zenekari kíséretet biztosítunk.

A zenekarok és hangszeregyüttesek esetében legfeljebb héttagú formációk indulhatnak. A versenyző csoportok fordulónként egy-egy produkciót adhatnak elő, legfeljebb 3 és fél perc időtartamban. Az elbírálás során kiemelt szempontnak számít a dallamválogatás zenefolklorisztikai, zeneesztétikai értéke, a csoporton belüli együttműködés kidolgozottsága, a bemutatott népzenei dallamok stílushű előadásmódja, illetve az előadók művészi kisugárzása.  

3. Táncos szólisták (fiú) és táncospárok (fiú-leány vagy leány-leány pár)

A táncos szólisták és táncospárok fordulónként egy-egy produkciót állíthatnak össze minimum 1 és fél perc, maximum 2 perc időtartamban, melynek táncai, illetve azok motívumkészlete egyazon régió hagyományos tánckultúráját képviselik. A produkciók elbírálása során kiemelt szempontnak számít a kiválasztott táncok és motívumaik esztétikai értéke és stílushű előadásmódja, valamint az előadók egyéni, művészi kisugárzása, továbbá a zenei kíséret dallamainak zenefolklorisztikai, zeneesztétikai értéke.

 

 4. Néptáncegyüttesek

A néptáncegyüttesek kategóriájában jelentkező csoportok maximális létszáma 30 fő. Az együttes fordulónként egy-egy produkcióval jelentkezhet maximum 4 és fél perc időtartamban, melynek táncai (illetve azok motívumkészlete) egyazon tájegység hagyományos tánckultúráját képviselik. A produkciók elbírálása során kiemelt szempontnak számít a kiválasztott táncok és motívumaik, illetve a bemutatott koreográfiák esztétikai értéke (beleértve a zenei kíséret dallamainak zenefolklorisztikai, zeneesztétikai értékét), a néptáncanyag hiteles, stílushű megformálása, illetve az együttes művészi összhatása.

 

Zenei kíséret a táncprodukciókhoz

A néptánc produkciókhoz vonós zenekari kíséretet biztosítunk. Az egyéb zenei igényeket kérjük a jelentkezéssel együtt bejelenteni, ezek külön egyeztetés tárgyát képezik.

 

A VERSENY TERVEZETT LEBONYOLÍTÁSA

 

 1. Pályázatok beküldése (2019. június 23-ig)

A vetélkedőre a pályázók. 2019. június 23. éjfélig jelentkezhetnek a Hagyományok Háza honlapjáról (www.hagyomanyokhaza.hu) és a www.folszallottapava.hu oldalról elérhető on-line regisztrációs űrlap kitöltésével, valamint a pályázati anyag (hang- vagy videofelvétel, továbbá fényképek) linkjeinek mellékelt csatolásával.

 

A pályázati anyagnak tartalmaznia kell egy produkció maximum 7 perc időtartamú, az elmúlt egy évben készült, értékeléshez megfelelő minőségű demófelvételnek a világhálóra feltöltött webcímét (linkjét), 1-5 db fotót a versenyzőről és a kitöltött jelentkezési lapot. A demófelvétel a jelentkező bemutatkozását szolgálja, az azon bemutatott produkciónak nem kell feltétlenül megegyeznie a verseny későbbi szakaszában bemutatni kívánt versenyszámok bármelyikének tartalmával. Nem megfelelő minőségű demófelvétel esetén a szervezők a jelentkezést semmisnek tekinthetik.

A jelentkezéssel kapcsolatban további információ kérhető a pava@hagyomanyokhaza.hu e-mail-címen.

A demófelvételeket elbíráló zsűri a pályázati anyag alapján dönti el, mely produkciókat hívja el az előválogatók színpadi megmérettetéseire, az eredményről e-mailben értesíti a jelentkezőket 2019. július 31-ig.

 

 2. Előválogatók (2019. szeptember 14-15.)

A továbbjutott versenyzők kétnapos előválogatón, színpadi produkciók keretében mutatják be versenyszámaikat. Az előválogatót Budapesten 2019. szeptember 14-én és 15-én zajlanak. Az előválogatón a csoportos jelentkezők, valamint a 100 kilométernél távolabbról érkező szólisták útiköltség térítésre számíthatnak.

A verseny győztesei értékes díjazásban részesülnek.

 

Budapest, 2019. május 31.

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!