Szögi Csaba S.H.C. (Szeged, 1960. június 27. –) Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, táncpedagógus, a Közép-Európa Táncszínház[1] igazgatója, a Bethlen Téri Színház arts menedzsere.
Pályája
1972-ben az ÉDOSZ Szeged Néptáncegyüttesben kezdett táncolni. Két év múlva az országos szólótánc fesztiválon, minden idők legfiatalabbjaként, már Aranysarkantyús táncos[2] címet nyert. 1974-ben Tímár Sándor és Virágvölgyi Márta vezetésével Táncház-vezetői képzést kap. Tizenöt éves korában kapta első színházi szólószerepét Seregi László Székelyfonó című darabjában, és abban az évben a Népművészet Ifjú Mestere kitüntetést is átvehette. Országos hírnévre, az 1977-ben megrendezett Ki mit tud? tehetségkutató versenyen tett szert, ahol néptánc szólistaként lett egyedüli döntős. 1979-ben A szegedi Tömörkény István Művészeti Középiskolában "B" kategóriás előadóművészi diplomát, majd 1980-ban sikeres vizsgával "A" kategóriás ORI előadóművészi működési engedélyt szerzett. Részt vett több néptánc és népzenei gyűjtő úton (Apátfalva, Sándorfalva, Tápé, Méhkerék, Elek, Kétegyháza, Madocsa, Decs, Kalocsa, Szék, Székelyföld), ezeket az eredeti anyagokat felhasználva tanított később Nyíregyházán, Győrött, Kalocsán, Dunaújvárosban, a Bihari- és a Honvéd Együttesben valamint az amszterdami Nemzetközi Folklór Táncszínházban. 1979-ben lett a Bihari János Táncegyüttes szólistája, és az utánpótlás csoport vezetője, nyolc éven át Novák Ferenc asszisztenseként dolgozott, itt készítette első koreográfiáját is.
1980-tól néhány éves megszakítással a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes művészeti vezetője volt egészen 1993-ig. 1983-ban alapítója a dunaújvárosi Alkotó Műhelynek, melynek tagjai Bognár József, Énekes István, Janek József és Szögi Csaba, akik Janghy B. Zita alkotói álnéven késztettek darabokat egészen 1992-ig. Ezzel párhuzamosan, önálló alkotásai mellett 1982-től rendszeres mozgástervezője, koreográfusa különböző színházak előadásainak, első munkája a Pesti Színházban volt. 1983-1986 között a Honvéd Együttes vendégművésze, ez idő alatt a Népművelési Intézet Néptáncosok Szakmai Háza szakmai munkatársaként is dolgozott. 1987-ben a Művelődési Minisztérium Eötvös Alapítványától alkotói ösztöndíjat nyert. 1988-ban szerzett pedagógus diplomát az Állami Balett Intézetben (Magyar Táncművészeti Főiskola). 1986-1991 között a Győri Balett vendégművésze volt. 1987-től 1988-ig pedig a Magyar Televízió Szép magyar táncok és Koreográfus portrék sorozatainak volt társszerkesztője, Sós Anna mellett.
1988-ban Énekes Istvánnal átvette a Népszínház Táncegyüttes (NSZT) vezetését, majd új nevet adtak a NSZT-nek, így született meg 1989-ben a Közép-Európa Táncszínház (KET). A Mesenincs királyfi című gyermekeknek szóló táncszínházi előadással új műfajt teremtettek. 1997-2001 között újra aktívan táncolt a KET szólistájaként. A Budapesti Tavaszi Fesztivál kiemelt rendezvényét, az első Kortárs Magyar Táncfesztivált koordinálta. 2001-ben megalapította a Bethlen Kortárs Fotógalériát. 2003-ban elindította a Kortárs Zenei Vasárnapok sorozatot, és még abban az évben megszervezte az első Szegedi Alternatív Színházi Szemlét(SZASZSZ), melynek 2007-ig főszervezője volt. 2004-2010 között a tánc szakmai szervezetek, minden évben újraválasztották a Harangozó Gyula-díj kuratórium tagjának, a kuratórium pedig elnöknek.
2004-ben a Táncművészeti Kerekasztal tagjaként, melynek egy Tánctörvény megalkotása volt a feladata, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával folyó tárgyalásokban, a független tánctársulatok működési feltételeinek javítását célzó témakör felelőseként dolgozott. Sikeresen megpályázta Dunaújváros Táncszínházának művészeti vezetői posztját melynek 2005-ben a Bartók Táncszínház nevet adta. Még abban az évben Énekes Istvánnal a Bartók Táncszínház művészeti projektvezetőjével új fesztivált szervezett Dunaújvárosban, MONOTÁNC néven, melyet később nemzetközivé bővített. 2006-ban kilenc meghívott alkotóval megrendezte az I. dunaújvárosi Ifjú Koreográfusok Fórumát. Két év után, a felhalmozódó elfoglaltságai miatt, lemondott a Bartók Táncszínház művészeti vezetéséről, ahol felkérték művészeti projektvezetőnek. 2007-ben Az Előadó-művészeti törvény ("színházi törvény") előkészítő bizottság tagjaként a független táncterületért felelt.
2008-tól 2010-ig az Alternatív Színházi Szemle vezetőségi tagja volt. A Magyar Koreográfusok Társasága (S.H.C.) javaslatára a Magyar Köztársaság Igazságügy Minisztere öt évre kinevezte a Szerzői Jogi Szakértő Testület tagjának. 2008-ban a Független Színházak Szövetsége jelöltjeként, négy évre felkérték a Fülöp Viktor táncművészeti ösztöndíj kuratóriumába. A Táncművészek Szövetsége delegálta az Előadó-művészeti Tanácsba, mint a független táncegyüttesek képviselőjét.
2010-től az Imre Zoltán díj kuratóriumi tagja, ügyvivője.
2011-ben a Magyar Táncművészeti Egyetem MA képzésén sikeres államvizsgát tett, és Táncmester diplomát szerzett. Májusban megszervezte az első KET Fesztet a Gödör Kulturális Központban.[3]
2012-ben alapítja meg a Bethlen Téri Színházat, amelynek művészeti igazgatója. A színház arculatát a színesség, a nyitottság, az innováció és a tehetségkutatás határozza meg. Megjelenik a tánc mellett a zenés és prózai színház, a báb és gyerekszínház, nemzetiségi színház, képzőművész színház, új-cirkusz, de helyet ad zenei programoknak is. Új tehetségkutató és gondozó programokat indít, táncalkotóknak " IKF - Ifjú Koreográfusok Fóruma", fotós iskoláknak és művészeti oktatással foglalkozó intézményeknek, kiállítási lehetőségeket biztosít a Bethlen Galériában, képzőművészeknek "Mozdulj Ránk" (színházi arculattervező pályázat), színházi rendezőknek: "Találkozások" program,"Ambíció" program fiatal alkotóknak és alkotói közösségeknek, zenészeknek "Párbeszéd koncertek", fiatal stand up humoristáknak: "Open mic tehetségkutató" program, "Pinokkió Színházi Alkotótábort" általános iskolásoknak. Új fesztiválokat indít; Sissi Őszi Tánchét, Globe Feszt, és a határon túli magyar színházi műhelyeket bemutató Vendégváró Fesztivált.
2014-ben a Magyar Táncművészek Szövetsége elnöksége meghívja a Nemzeti Táncprogram előkészítő bizottságába, a jövő művész nemzedék OKJ-s képzésére is figyelmet fordít, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, vizsgabiztosnak nevezi ki. 2015-ben A Magyar Táncművészek Szövetsége elnökségének felkérésére az előadó-művészeti törvényt módosító javaslatokat kidolgozó, táncművészeti szakmai bizottság munkájában, 2017-ben a táncművészek továbbképzés-programja előkészítő munkacsoportjában vállal szerepet, 2018-tól a Magyar Táncművészeti Egyetemen, társulatmenedzsmentet tanít.
Családja
A nagy múltú Szegi családból származik, amely a Hont-Pázmány nemzetségből valók, mint a Szentgyörgyi vagy a Forgách családok. 1624-ig tudja Szegeden visszavezetni a családfáját, amikor is a város főbírójának nevezték ki a Győrből érkező nemes Szerecsényi Szeghy Mártont. Édesapja Dr. Szögi Zoltán jogtanácsos, fiatalon képeket festett, amelyet a háború után abbahagyott. Édesanyja Székelyudvarhelyen született és a híres Református Tanítóképzőben tanult, amelynek falai közül a magyar kultúra olyan neves egyéniségei kerültek ki, mint Orbán Balázs, Benedek Elek, vagy Kányádi Sándor. Édesanyja 1944-ben menekült Magyarországra.
Magánélete
1982-ben nősült, 2004-ben elvált, ebből a házasságából egy gyermeke született 1988-ban, Aaron Szogi operatőr és világosító.
Főbb szerepei
Novák Ferenc:
- Hegyen völgyön lakodalom - Szegedi Szabadtéri Játékok
- Szüret - Szegedi Szabadtéri Játékok
- Vásár - Szegedi Szabadtéri Játékok
- Májusjárás - Szegedi Szabadtéri Játékok
- Verbunk - Bihari Táncegyüttes
- Passió - Bihari Táncegyüttes
- Magyar Elektra - Honvéd Együttes
- Szarvassá változott fiak - Honvéd Együttes
Foltin Jolán:
- Ugróslány - Bihari - Honvéd Együttes
- Párbeszéd - Bihari Táncegyüttes
- Páros - Bihari Táncegyüttes
- Párválasztó - Bihari Táncegyüttes
- Kalotaszegi Pár - Bihari Táncegyüttes
- Kőmíves Kelemenné - Bihari Táncegyüttes
- Gyermekjátékok - Bihari Táncegyüttes
Szigeti Károly:
- Ellentétek - Bihari Táncegyüttes
Györgyfalvay Katalin:
- Bújócska II. - Bihari Táncegyüttes
Kricskovics Antal:
- Ősi elégiák - Fáklya Táncegyüttes
- Jézus az Ember fia – Győri Balett
- Párizs gyermekei - Győri Balett
Janek József:
- Féldallam - Dunaújváros
Szögi Csaba:
- Raszputyin, az ördög? - KET
- Puszta - KET
- Tűzugrás - KET
- Szép csendesen - KET
- ŐS K.(Városi Busman) - KET
- A csodálatos mandarin - KET
- Mandarin (néma) - KET
- T.E.S.T. II.[4] - KET
Koreográfiái
- Kalotaszegi legényes - Bihari Táncegyüttes
- Ritka magyar, Sárközi legények, Méhkeréki táncok, Pontozó és csárdás, Pásztorbotoló - Dunaújváros
- Székelyföldi táncok - Dunaújvárosi Móricz Zsigmond Általános Iskola
- Pódium, Siculicidium, Szerelem, szerelem, Fehér szelek, Crescendo - Dunaújváros
- Allegro - Sisyphos - Dunaújváros
- Újvárosi táncok - Dunaújváros
- I. M. Örkény István "Egypercesek" - Dunaújváros
- A csodálatos mandarin - Dunaújváros
- Az utolsó tangó - Dunaújváros
- Szerelmi etűd - Dunaújváros
- Boszorkányok, varázslatok /finálé - Szegedi Szabadtéri Játékok
- Botoló - Zala Táncegyüttes
- A fonóban - Viszneki Gyermek Táncegyüttes
- Egy kiáltás képei - KET- Józsefvárosi Színház
- Etűdök népzenére - KET- Józsefvárosi Színház
- Variációk 5 tételben - KET- Józsefvárosi Színház
- Mesenincs királyfi - KET- Józsefvárosi Színház
- Elígért boldogság - KET- Thália Színház
- Hová, hová Hétrőfös? - KET- Nemzeti Színház
- Mortadello Op. 21 - KET- Katona József Színház
- Bulgakov: A Mester és Margarita - KET- Nemzeti Színház
- I. M. P. P. Pasolini - Viperafészek - KET- SHURE Stúdió
- Liszt Ferenc - Magyar Rapszódiák - KET- Budavári Nyári Theatrum
- Carmina Burana - KET- AGRIA Játékok Eger
- A Hétrőfös visszatér[5] - KET- Bethlen Kortárs Táncműhely
- Raszputyin, az Ördög ? - KET- Thália Színház
- Betonkoszorú – Dunaújváros
- Puszta[6] - KET- Bethlen Kortárs Táncműhely
Színházi munkái
- Marton-Novák: Kőműves Kelemen - Pesti Színház (koreográfus asszisztens)
- Petrik József: Irma, te édes! - Józsefvárosi Színház
- Beke Sándor: Fösvény - Józsefvárosi Színház
- Kerényi-Novák: Fehér Anna - Nemzeti Színház (koreográfus asszisztens)
- Beke Sándor: KaliguLÓ - Jókai Színház Komárno
- Petrik József: Charlie nénje - Józsefvárosi Színház
- Beke Sándor: Mária Evangéliuma - Bástya Színház Komárno
- Kincses Elemér: Egy szerelem három éjszakája - Nemzeti Színház
- Sík Ferenc: A különc - Várszínház
- Beke Sándor: Két úr szolgája - Jókai Színház Komárno
- Schlanger András: Kísértetcsárdás - Radnóti Színház
- Horváth Zoltán: Parasztbecsület - MÁO/ Ferencvárosi Ünnepi Játékok
- Dávid Zsuzsa: A dzsungel könyve - Gárdonyi G. Színház Eger
- Beke Sándor: Mária Evangéliuma - Agria Nyári Játékok
- Dávid Zsuzsa: Chioggiai csetepaté - Gárdonyi G. Színház Eger
- Garas Dezső: Dandin György - Odry Színpad
- Beke Sándor: Egri csillagok - Agria Nyári Játékok
- Ruszt József: A varázsfuvola - Kiscelli Romtemplom
- Beke Sándor: Az ember tragédiája - Gárdonyi G. Színház Eger
- Valló Péter: Íphigeneia Auliszban - Radnóti Színház
- Beke Sándor: István a király - Agria Nyári Játékok
- Vidnyászky Attila: Sardaffass - Zsámbéki Nyári Színház
- Beke Sándor: Bánk bán - Gárdonyi G. Színház Eger
- Dér András: Sade Márkiné - Gárdonyi Géza Színház Eger
- Dér András: Szentivánéji álom - Budafok, Vojnovics-Huszár Villa
- Nagy S. Tamás: Mágnás Miska - Katona József Színház (Kecskemét)
- Nagy S. Tamás: Mátyás mesék - Katona József Színház (Kecskemét)
- Nagy S. Tamás: A revizor - Katona József Színház (Kecskemét)
- Nagy S. Tamás: A mi Józsink - Katona József Színház (Kecskemét)
- Nagy S. Tamás: Szarvaskirály - Zalai Nyári Játékok
- Béres Attila: Cigányszerelem – Szegedi Szabadtéri Játékok
Szakmai szervezetek
- 1986-tól A Magyar Táncművészek Szövetsége tagja, 1999-2011-ig elnökségi tag
- 1991-1999 A Kortárs Táncszínházi Egyesület tagja, 1996-99-ig vezetőségi tag
- 1995-2000 A Közép-Európa Táncszínház Alapítvány titkára, kuratóriumi tag
- 1996-tól Az (Alternatív) Független Színházak Szövetsége tagja, 2003-2011-ig alelnök
- 1997-től A Közép-Európa Táncszínház Egyesület alapító tagja, elnök
- 2001-től Az ASSISTEJ Magyar Központ tagja, 2015-től elnökségi tag
- 2002-2004 A Kortárs Táncalkotók Szakmai Társasága, alapító tagja
- 2004-től A Magyar Koreográfusok Társasága S.H.C. alapító tagja, 2004-2009 elnökségi tag
- 2005- 2010 A Szerzői Jogi Szakértő Testület tagja
- 2009-2011 Az Előadó-művészeti Tanács tagja
- 2011- től A Hagyományok Háza Baráti Kör, önkéntese
- 2017-től A Bihari János Kulturális Egyesület tagja
- 2017-től A Szegedi Papucsért Alapítvány elnöke
- 2018- től A Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja
Díjak, kitüntetések
- Junior díjas (1975)
- Aranysarkantyús Táncos (1975)
- A Népművészet Ifjú Mestere (1975)
- Ki mit tud? (TV) néptánc szólista győztes (1977)
- Aranysarkantyús Táncos (1977)
- Örökös Aranysarkantyús Táncos (1979)
- Nívódíjas koreográfus (1985, 1986, 1988, 1989)
- Dél-alföldi Nemzetőrség - főhadnagy (1995)
- Pro KET-díj (1997)
- A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje (1998)
- A Hazáért Érdemkereszt (1998)
- A Magyar Kultúra Lovagja (1999)
- Hűség a Hazához Érdemkereszt (2000)
- Egyesült Királyság Szent György Lovagrend Lovagja (2001)
- ’56-os Jubileumi Nemzetőr Emlékérem (2001)
- Vitézi Lovagrend (2001)
- Dél-alföldi Nemzetőrség - ezredes (2002)
- Harangozó Gyula-díj (2003)
- A Szent György Lovagrend Nagykeresztje (2006)
- Imre Zoltán-díj (2009)
- A Táncművészetért-díj (2010)
- Pro Urbe Erzsébetváros (2017)
- a Magyar Érdemrend tisztikeresztje (2017)
Források
- ↑ KET honlap
- ↑ Aranysarkatyús és Aranygyöngyös táncosok listája
- ↑ Szögi Csaba életrajza a KET honlapján. (Hozzáférés: 2011. október 24.)
- ↑ Péter Márta kritikája a T.E.S.T II. című előadásról. [2014. július 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. október 24.)
- ↑ A Hétrőfös visszatér-Ellenfény[halott link]
- ↑ A Puszta c. előadásról
Külső linkek
- Szögi Csaba a szinhaz.hu-n
- Sokszínűség és műhelymunka - interjú Szögi Csabával[halott link]
- Puszta video
- Az innovációra költeni kell - Kutszegi Csaba Szögi Csabával beszélget
- ÚJ PRIORITÁSOK A KULTÚRÁBAN, VAGY GAZDASÁGI KÉNYSZER?
- TESTI MESÉK-Jászay Tamás kritikája
- Nulladik típusú találkozások-Criticai Lapok
- port.hu
- Szúdy Eszter - Beszélgetés Énekes Istvánnal és Szögi Csabával