Ser­fő­ző Me­lin­da: Szín­pa­don a Fel­vi­dék nép­tán­cai. Bar­tók­kal ün­ne­pel az idén öt­éves Ha­gyo­má­nyok Há­za

Népszabadság

Bartókkal ünnepel az idén ötéves Hagyományok Háza

 

Mihályi Gábor művészeti vezető egy tegnapi sajtóbeszélgetésen azt mondta: nagyjából tíz éve gondolkodnak azon, hogy az együttesnek meg kell újulnia, és ezt kétféle formában teszik: nyitnak az együttesen kívüli alkotók, illetve új műfajok felé. Ez a darab is illeszkedik ebbe a koncepcióba, hiszen rendezőnek Kovács Gerzson Pétert kérték fel. A mű maga pedig elsőként fogja össze a Felvidék tánc- és zenekultúráját egy színpadi darabban, azokra a tájegységekre alapozva, amelyeken Bartók gyűjtött. De az együttesnek nem az a célja, hogy a gyűjtéseket bemutassa, sokkal inkább az, hogy Bartók szellemiségét követve kialakítson egy saját, a XXI. században érvényes nyelvet. Az is elhangzott: a darabot szlovák fiatalokkal közösen hozták létre és adják elő, akik egyébként néhány éve Szlovákiában táncházakat indítottak el magyar mintára.

A bemutatóval egy időben, május végéig egy kiállítás is látható Mozgástér címmel a Művészetek Palotájában: Kanyó Béla fotóművész az együttes előadásain készített táncfotókat. A tárlat nyáron az ország több pontján is látható lesz, majd a Hagyományok Házában kap állandó helyet. A társulat idén 55 éves, ebből az alkalomból egy vaskos fotóalbumot is kiadtak Pannon freskó címmel, amelyben az elmúlt nyolc év bemutatóinak információs anyaga szerepel.

A sajtóbeszélgetésen az is elhangzott: az idén ötéves Hagyományok Háza a Bartók-évad keretében elsősorban a zeneszerző népzenei tevékenységére koncentrál. Kiadtak két kötetet is: a Népzene Bartók műveiben tulajdonképpen egy katalógus, az Apám életének krónikája pedig egy alapos életrajz ifj. Bartók Béla tollából. Tervezik Bartók öszszes levelének CD-n való megjelentetését is, ez azonban anyagiak miatt egyelőre csak terv. Jól halad viszont a XX. századi analóg népdal- és népzenegyűjtések digitalizálása, amelyek között bárki keresgélhet az intézmény honlapján.

 

Serfőző Melinda

Er­dély­ből Er­dély­be

Fehér Anikó Erdélyből Erdélybe című írását ajánljuk a Ritmus és hang blogon, mely Jávorszky Béla Kelemen László című életrajzi könyvéről és annak könyvbemutatójáról készült.

In­ter­jú Both Mik­lós­sal

A Kultúra.hu munkatársa a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló Folk_ME (Music Education) platform apropóján beszélgetett a Hagyományok Háza főigazgatójával.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!