Ro­mance és Tánc­ká­non - A Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes és a Győ­ri Ba­lett kö­zös mű­so­ra

A 70 éves Magyar Állami Népi Együttes vendégművészekkel és a társművészetek jeles képviselőivel közösen ünnepeli évfordulóját. Ennek egyik állomása a Tánc-Tánc-Tánc – jubileumi előadássorozat.

 

Győri Balett: Romance - Kodály Zoltán műveire

Éles fehér fény hasít bele a térbe, megvilágít egy férfit. Csend van. Csapásolás hangjai szűrődnek be. Ritmusa gyorsul, egyre hevesebb. Ismét csend. A férfi összeesik. A háttérben emberek tűnnek fel, az asszonyok fekete fejkendőt kötnek, egy nő kiválik a tömegből…

Velekei László 2013-ban dolgozott először Kodály Zoltán műveire, így született meg a nagysikerű KODÁLY című darabunk. Ezt újragondolva alkotta meg a világhírű zeneszerző munkásságának minden szegletéből hasító Romance című koreográfiáját, tisztelegve ezzel a magyar zenetudós, zeneoktató és népzenekutató előtt.

Asszisztens: Kara Zsuzsanna

Jelmez: Baracsi Orsolya

Fény: Velekei László, Hécz Péter

Látvány: Velekei László, Vidos Tibor

Dramaturg: Csepi Alexandra

KoreográfusVelekei László Seregi- és Harangozó-díjas, Érdemes Művész

Táncolják:

Özvegy – Matuza Adrienn

Férj – Sebestyén Bálint Harangozó-díjas

Kérő – Jekli Zoltán Harangozó-díjas

Nők:

Marjai Lili Anna, Herkovics Eszter Adria, Tatiana Shipilova, Tüű Barbara, Tetiana Baranovska, Guti Gerda

Férfiak:

Engelbrecht Patrik, Luigi Iannone, Artem Pozdeev, Daichi Uematsu, Gémesi Máté, Golubkovics Gergely

Közreműködik/Elhangzik: Pál Eszter népdalénekes (Megöltek egy legényt, Esti dal)

 

Magyar Állami Népi Együttes: Tánckánon

A Magyar Állami Népi Együttes produkciójában, melyhez a kodályi életmű szolgál hivatkozási alapul, a korábban színpadra állított műsorokhoz hasonlóan a hagyomány radikális elevenséggel jelenik meg, jelenkorunk kortárs megnyilvánulásaival szimbiózisban.

Egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanataiból bontakozik ki a történet, melynek zenei keretét Kodály Zoltán (és kortársa, Bartók Béla) kompozíciói, illetve a zeneszerző által gyűjtött népdalok alkotják. A jelenetek során emberi kapcsolatok kialakulását, azok elvesztését, örömöket és bánatokat, valamint a mindennapok és ünnepek rituáléit követhetjük nyomon.

Gazdagon árnyalt, lírai-asszociatív képek, színpadi történések, a tér és az idősíkok játékosan változó spektrumán keresztül jutunk el a végkifejletig: az emberi lét, az élet diadalának katartikus kinyilatkoztatásáig.

A Tánckánonban olyan ismert és népszerű Kodály-művek idéződnek fel, mint a Háry János, a Hét zongoradarab (Op. 11), a Kilenc zongoradarab (Op. 3), vagy az Esti dal.

Az előadásban megjelenő archív képek a Néprajzi Múzeum fotótárának gyűjteményéből származnak. Képválogatás: Csorba Judit Dorottya.

Az előadás a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Hagyományok Háza – Magyar Állami Népi Együttes és a Nemzeti Táncszínház közös produkciója.

Zenei rendező és szerkesztő: Pál István Szalonna

Zeneszerző: Bartók Béla, Kodály Zoltán, Kelemen László, Pál Eszter, Pál István Szalonna, Pál Lajos

Koreográfus: Fitos Dezső, Kocsis Enikő, Mihályi Gábor, Orza Calin

Jelmeztervező: Szűcs Edit

Látványtervező: Molnár Zsuzsa

Animáció: Soós Andrea

Rendező-koreográfus: Mihályi Gábor

Előadja: a Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara, vendégként közreműködik Staszny Zsófia, hangfelvételről közreműködik Czébely Beáta (m.v.), Bolya Mátyás (m.v.)

Szólót énekel: Kubinyi Júlia, Hetényi Milán

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!