Kis fe­ke­te 2020

Jelentkezési határidő
2020. augusztus 14. 23:59
Alkoss, és csatlakozz a Nyitott Műhely csapatához!

 

A Kis Fekete Ruha minden nő szekrényének alapvető ruhadarabja. Szinte bárhova felvehető és mindig divatos. Munkahelyre épp úgy tökéletesen megfelelő, mint egy esti programra vagy délutáni randevúra. Ezt a ruhadarabot azonban izgalmassá és egyedivé a kiegészítők teszik. A Hagyományok Háza Nyitott Műhely pályázatot hirdet népi kézművesek, iparművészek és egyéni alkotók számára a „kis feketéhez” illő, a magyar népi fejviseletek motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból építkező kiegészítők (ékszer, táska, kalap, sál, kabát) készítésére.

 

A Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Nyitott Műhelye 5 éve működik népi kézműves mesterekből, népi iparművészekből álló alkotói csapattal. Műhelyünk lehetőséget teremt a kapcsolatok építésére, közösségi tudásmegosztásra, csoportos alkotómunkára. Bátran kijelenthetjük, hogy alkotóink egymást segítő alkotóközösséggé álltak össze.

Az alkotómunka egyedüllétet, elmélyülést igényel, de néha jól esik, ha van kivel megosztani a magunkban megélt élményeket, az így megszerzett tudást, tapasztalatokat. Ha elakadunk a tervezés folyamatában, jó érzés, ha rátalálunk a hasonló gondolkodású embertársainkra, akik segítenek abban, hogy megvalósítsuk elképzeléseinket. A betérő látogatók rácsodálkozása, érdeklődése is motiváló. A Nyitott Műhely lehetőséget ad azoknak is, akik a nagyközönségnek akarnak megmutatkozni. Műhelyünk Budapest központjában fekszik (1011 Budapest, Fő utca 6.), sok külföldi látogatót fogadunk évente, rengeteg múzeumpedagógiai foglalkozást tartunk, bemutatkozó nyílt napjaink nagy érdeklődésnek örvendenek.

 

A Nyitott Műhely életének meghatározó eseménye volt a 2017-es „Kis fekete projekt”, ahol három fekete alapruha született, amihez alkotóink kiegészítőket terveztek.

A projekt folytatásaként a Nyitott Műhely idén is pályázatot hirdet népi kézművesek, iparművészek és egyéni alkotók számára a "kis feketéhez" illő, a magyar népi fejviseletek motívumaiból, formáiból és technikai megoldásaiból építkező kiegészítők (ékszer, táska, kalap, sál, kabát) készítésére. 

Egy alkotó több tárggyal és tárgyegyüttessel is pályázhat. A pályázat nem titkolt célja, hogy a Nyitott Műhely alkotó közösségét új tagokkal bővítsük, így alkotópárosok jelentkezését is várjuk. Biztatunk mindenkit arra, hogy a 2017-es projekt alkotóit keresse fel, akik örömmel adnak tanácsot és nyitottak a közös gondolkozásra, alkotásra.

Az első Kis fekete projekt munkái és az alkotók elérhetősége a segédanyagok közt és az alábbi lapozgatható katalógusban található.

 

 

A pályázatra az online pályázati adatlap kitöltésével és az alkotás folyamatáról és az alkotásról készült fotókkal lehet. 

 

Jelentkezési lap

 

A pályamunkákról készült legalább 5 db jó minőségű fotót az alábbi linkre kérjük feltölteni: https://felho.hagyomanyokhaza.hu:5001/sharing/umh4tuCyx

 

A beérkezett fotók alapján 2020. augusztus 17-én a zsűri értékeli az anyagot. Az előválogatást követően a kiválasztott tárgyak alkotóit e-mailen és telefonon keressük meg a továbbiakkal kapcsolatban. Az alkotásokat augusztus 19-ig várjuk személyesen, vagy futárszolgálattal a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum (1011 Budapest Fő utca 69.) címre eljuttatni. (Nyitvatartás: K: 10:00-18:00, Szerda: 10:00-18:00)

 

A munkák 2020. augusztus 20-án 18:15-kor kerülnek bemutatásra a Hagyományok Háza ünnepi programsorozatában a Corvin tér előtt.

 

A pályázat beküldési határideje: 2020. augusztus 14.

Az elkészült alkotásokat augusztus 19-ig kell leadni a Hagyományok Háza Nyitott Műhelyében (1011 Budapest, Fő utca 6.).  A leadás előtt, kérjük egyeztessen telefonon a Nyitott Műhely vezetőjével, Farkas Rékával a +36 70 377 2236 telefonszámon!

 

Segédanyagok:

Az alapruhák és szakirodalom

Folkpédia oldal gyönyörű, fejviseletekről készített fotói

A 2017-es projekt alkotói és alkotásai

 

További információ:

Farkas Réka

+36 70 377 2236

Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Nyitott Műhely

1011 Budapest, Fő utca 6.

NyM

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!