Ken­dő­zet­len nép­me­se

A hagyományos mesemondástól a népmeseszínházig

A Hagyományok Háza a mai mesemondó mozgalmat nemcsak dokumentálja és támogatja, hanem programjaival, kiadványaival, képzéseivel, mesemondók ajánlásával óhatatlanul mintát is kínál számára. Ezért fontos a népmese-folklorizmus különböző gyakorlatait elemezni és elhelyezni egy képzeletbeli - nem érték-, hanem módszertani - skálán, amely a hagyományos, eszköztelen mesemondástól a különböző módon feldolgozott népmesékig, népmeseszínházig  terjed. 
A szekció célja, hogy kerekasztal-beszélgetéssel, fotók, filmek, mesemondói példák segítségével bemutassa ezt a "skálát", valamint megvitassa a közművelődésben és köznevelésben alkalmazható jó gyakorlatokat. A résztvevőket - és magunkat - arra ösztönözzük, hogy árnyaltabban gondolkodjanak a mesemondás különböző formáiról, és közösen reflektáljanak az aktuális kérdésekre.

Vendégeink: 

Simándi László és Cseke-Marosi Eszter

Moderátorok:

Dala Sára, Klitsie-Szabad Boglárka

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!