Ka­lo­csai las­sú csár­dás és friss - Ka­lo­csa 1970

Életre kelnek a régi gyűjtések táncosaink lába nyomán - Ismerjétek meg átfogóbban Akkor és most sorozatunk által a Kárpát-medence gazdag folklórkincsét! 

Kalocsai lassú csárdás, friss csárdás - Kalocsa (Pest-Pilis-Solt-Kiskun) 

Táncolják: Podholiczky Rebeka Ráhel, Svinyuk Sándor 

Miért éppen ezt a táncanyagot választottátok? 

Rebeka: Mély kötődésem van Kalocsa iránt, mivel ott születtem és éltem középiskolás koromig. Hosszú évekig a Kalocsai Hagyományőrző Néptáncegyüttesben táncoltam, ahol az idősek lábáról tudtam ellesni a lépéseket. Természetes volt, hogy ezt az anyagot fogom választani, hiszen mindig is ez lesz a legkedvesebb számomra. 

Sanyi: Erdélyiként nagyon tetszenek a kis-magyarországi táncok és szeretnék ezekben jobban elmélyülni, így adott volt kezdésnek az Akkor és most keretén belül a kalocsai anyaggal foglalkozni, ha már a feleségem odavalósi. 

Kalocsai lassú csárdás; friss csárdás; körcsárdás Kalocsa (Pest-Pilis-Solt-Kiskun) Adatközlő: Greksa Ignácné Nagy Borbála özv., Rideg Ferencné özv., Török B. Gergely, Vén Ferenc 

Gyűjtés ideje: 1970-12-05 

Gyűjtő: Csapó Károly; Martin György; Németh István; Pesovár Ernő; Sztanó Pál; Timár Sándor; Tóth Ferenc Táncdialektus: Kalocsa-vidéki A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/4764 Ft.743.6a-b

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!