Dr. Il­lés Ká­roly­né

Hímző, a Népművészet Mestere

Dr. Illés Károlyné hímző, a Népművészet Mestere, az Országos Népművészeti kiállítás egyik rendezője, ahol újabb Gránátalma-díjat érdemelt ki szakkörvezetői és alkotómunkásságáért, oktatói tevékenységéért.

Dr. Illés Károlyné

„Ott voltam az asszonyok között a családban Nagybánhegyesen, akik dolgoztak, szőttek, hímeztek. Mindezt játékként éltem meg, és lassan megtanultam. Nagyon büszke vagyok arra, hogy ez a hagyományozódás nem szakadt meg a saját családomban sem. A lányom, Vanda is ilyen környezetben nőtt föl, már óvodásként szőtt, hímzett. Mára ő is számos elismerést kapott már, amire nagyon büszke vagyok.

Dr. Illés Károlyné

Később találkoztam olyan nagy nevű emberekkel, mint Fél Edit vagy Borbély Jolán, akiket példaképemnek tartok: Joli nénit a kézműves oktatás területén végzett hatalmas munkájáért, dr. Fél Editet pedig a fantasztikus előadásai miatt.

Első szakmám kirakatrendező, dekoratőr, a második a tanár. Mindkettő nagyon szépen összeér kézműves hivatásomban.

Dr. Illés Károlyné

Folyamatosan dolgoztam, kutattam, gyűjtöttem, egész éjszakákon át terveztem, képeztem magam, és amikor odáig jutottam, tanítottam. Szakoktatóként fantasztikus érzés, amikor a tanítványok sorra hozzák el a díjakat rangos versenyekről. A legutóbbi Kisjankó Bori országos hímzőkiállításon – ami a kézművesség e szakágában a legnívósabb – a díjazottak fele az én tanítványom volt.

Dr. Illés Károlyné

Hálát adok a Jóistennek azért is, hogy megajándékozott azzal a talentummal, hogy mindjárt belelátom a mai öltözködés vagy lakáskultúrába azt a motívumot, ami mondjuk egy-egy békés megyei subán vagy ködmönöm szerepel. Persze hosszú folyamat az újra feldolgozásuk. Máig is gyűjtöm az újabb motívumokat. Járom az országot, a Kárpát-medencét, és eközben kutatom, gyűjtöm a forrásanyagot. Számos helyen megfordulok, múzeumoktól a magánemberekig, akiknél a fiókból, a szekrényből előkerülnek féltve őrzött kincsek. Ezeket lerajzolom, és a hagyományok, motívumok tiszteletben tartásával, korszerű alapanyagokkal új formába öntöm.

Dr. Illés Károlyné

A magyar népművészetnek köszönhetően számos országban jártam, olyan helyeken, ahova egyébként nem jutottam volna el: kiállítottam, tanítottam egész távoli vidékeken is. Európa nagyvárosaiban ugyanúgy megfordultam Pozsonytól Párizsig, mint az USA-ban.”

 

Díjak, elismerések:

  • Népművészet Ifjú Mestere (1984)
  • Népi Iparművész (1989)
  • Országos Népművészeti Kiállításon "Gránátalma" díj (1977, 1983, 1992, 1994, 1996, 2000, 2005 és 2015)
  • Király Zsiga-díj (1998)
  • Népművészet Mestere (2002)
  • Magyar Arany Érdemkereszt (2019)

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

De­cem­ber 6-án in­dul az Ün­nep­vá­ró for­ga­tag

Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelőadássokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. 

El­hunyt Mu­csi Já­nos

November 14-én hajnalban 76 évesen elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója, a Duna Karnevál Nemzetközi Kulturális Fesztivál elnöke. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!