Dr. Illés Káro­lyné

Hímző, a Népművészet Mestere

Dr. Illés Károlyné hímző, a Népművészet Mestere, az Országos Népművészeti kiállítás egyik rendezője, ahol újabb Gránátalma-díjat érdemelt ki szakkörvezetői és alkotómunkásságáért, oktatói tevékenységéért.

Dr. Illés Károlyné

„Ott voltam az asszonyok között a családban Nagybánhegyesen, akik dolgoztak, szőttek, hímeztek. Mindezt játékként éltem meg, és lassan megtanultam. Nagyon büszke vagyok arra, hogy ez a hagyományozódás nem szakadt meg a saját családomban sem. A lányom, Vanda is ilyen környezetben nőtt föl, már óvodásként szőtt, hímzett. Mára ő is számos elismerést kapott már, amire nagyon büszke vagyok.

Dr. Illés Károlyné

Később találkoztam olyan nagy nevű emberekkel, mint Fél Edit vagy Borbély Jolán, akiket példaképemnek tartok: Joli nénit a kézműves oktatás területén végzett hatalmas munkájáért, dr. Fél Editet pedig a fantasztikus előadásai miatt.

Első szakmám kirakatrendező, dekoratőr, a második a tanár. Mindkettő nagyon szépen összeér kézműves hivatásomban.

Dr. Illés Károlyné

Folyamatosan dolgoztam, kutattam, gyűjtöttem, egész éjszakákon át terveztem, képeztem magam, és amikor odáig jutottam, tanítottam. Szakoktatóként fantasztikus érzés, amikor a tanítványok sorra hozzák el a díjakat rangos versenyekről. A legutóbbi Kisjankó Bori országos hímzőkiállításon – ami a kézművesség e szakágában a legnívósabb – a díjazottak fele az én tanítványom volt.

Dr. Illés Károlyné

Hálát adok a Jóistennek azért is, hogy megajándékozott azzal a talentummal, hogy mindjárt belelátom a mai öltözködés vagy lakáskultúrába azt a motívumot, ami mondjuk egy-egy békés megyei subán vagy ködmönöm szerepel. Persze hosszú folyamat az újra feldolgozásuk. Máig is gyűjtöm az újabb motívumokat. Járom az országot, a Kárpát-medencét, és eközben kutatom, gyűjtöm a forrásanyagot. Számos helyen megfordulok, múzeumoktól a magánemberekig, akiknél a fiókból, a szekrényből előkerülnek féltve őrzött kincsek. Ezeket lerajzolom, és a hagyományok, motívumok tiszteletben tartásával, korszerű alapanyagokkal új formába öntöm.

Dr. Illés Károlyné

A magyar népművészetnek köszönhetően számos országban jártam, olyan helyeken, ahova egyébként nem jutottam volna el: kiállítottam, tanítottam egész távoli vidékeken is. Európa nagyvárosaiban ugyanúgy megfordultam Pozsonytól Párizsig, mint az USA-ban.”

 

Díjak, elismerések:

  • Népművészet Ifjú Mestere (1984)
  • Népi Iparművész (1989)
  • Országos Népművészeti Kiállításon "Gránátalma" díj (1977, 1983, 1992, 1994, 1996, 2000, 2005 és 2015)
  • Király Zsiga-díj (1998)
  • Népművészet Mestere (2002)
  • Magyar Arany Érdemkereszt (2019)

Folk_ME has been in­tro­duced in Qatar

Hungarian Heritage House’s digital music education program, which garnered interest from several countries, opening up new opportunities for collaboration.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.