Il­lés­há­zy Ka­ta­lin An­na

13 éves lehettem, amikor egy reggel, mielőtt még kikeltem volna az ágyból, az utált fekete tornanadrágomból táskát varrtam magamnak. Így kezdődött a valódi kapcsolatom a textilekkel. Hamar elkezdtem ruhákat varrni, majd a népi kézműves technikák iránt érdeklődni. Nemezelni tanultam a Hagyományok Házában Jaskó Borótól, majd a Nádudvari Népi Kézműves Szakiskolában Árvai Anikótól és Vetró Mihálytól. A nemezes műhely szomszédjában, a szövőműhelyben Galánfiné Schmidt Teréz tanításával mélyültem el a szövés varázslatos világában.

Az iskolában töltött öt év alatt népi kézműves nemezkészítő és takács lettem. 2014 óta zsűriztetem alkotásaimat és veszek részt kiállításokon, pályázatokon. 2016-ban Magyar Kézműves Remek-díjat kaptam. Az alkotással töltött évek alatt a legcsodálatosabb pillanatok, amikor továbbadhatom tudásomat, megoszthatom gondolataimat, ahogy jelenleg teszem az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület textiles szakkörének vezetésekor, évek óta.

Illeshazy

Nemezkészítőként és szövőként olyan kollekciót hoztam létre, amelyben mindkét technikát alkalmazom. A kézzel font, rusztikus gyapjú fonalat és a nemezkészítéshez használt gyapjút magam festettem. A kalap és a kesztyűk nemezeléssel készültek, amit szövött, szedettes technikával készült szegéllyel díszítettem.

 

Elérhetőség:

e-mail

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!