Ian­cu La­u­ra

Szóbeli művészet és népi szemlélet, népi teológia és megélt vallásosság. Az Adattár értékei folklorisztikai szempontból

15:20-15:50

Az elődás a tág értelemben vett szóbeli művészet és a (hétköznapi) vallásgyakorlat mögött rejlő népi teológia kérdéseit érintve mutat rá a Tánczos Vilmos Adattár e témákhoz tartozó elemeire és értékeire. A szellemi néprajz és a nyelvészet határán álló, a műfajok keretein kívülre eső nyelvi formulák, hitbéli  jelenségek rendszerezése és értelmezése a folklorisztika és a vallási néprajzkutatás előtt álló feladat. Az Adattár gazdag anyaga lehetőséget nyújt emellett olyan kérdések vizsgálatára is, amelyek a hagyományos világkép és a mai népi teológia természetét, szellemiségét, működését segítik megismerni és leírni.  

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!