He­ge­dűs Ve­ro­ni­ka

Az ómagyar mondat darabkái moldvai magyar nyelvjárásokban

11:30-12:00

Az előadás néhány olyan nyelvi jelenségre villant fel példákat, amelyek a moldvai magyar nyelvjárások mondataiban jelen vannak, de a mai magyar köznyelvből hiányoznak. A korábbi nyelvállapotokban, elsősorban az ómagyar kor szövegeiben azonban megfigyelhetőek voltak a bemutatásra kerülő jelenségek. Az ómagyar korszak (896-1526) több fontos grammatikai változás időszaka volt, ezen változások egy része a korszakban lezajlott, mások sok variációt megengedve és lassú lecsengéssel mentek végbe a nyelvben. Az előadás a szórend, a tagadás, illetve a főnévi kifejezések néhány sajátságára vonatkozóan von párhuzamot az ómagyar kor nyelvi rendszere és a moldvai nyelvjárások egyes jellemzői között.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!