Fá­bi­án Éva

Népi ének tanár, énekes, mesemondó előadóművész.

Szekszárdon született, diplomáit a Budapesti Tanítóképző Főiskola óvó szakán és az Apor Vilmos Katolikus Főiskola népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret tanár szakán szerezte.

1975-ig a Tolna Megyei Bukovinai Székely Hagyományőrző csoportjának énekese, mesemondója majd a Kalamajka zenekar és az Egyszólam Zenekar énekes-gardonos mesemondója. 1978-ban az Országos „Röpülj páva” Hagyományőrző verseny különdíjasa a tolna megyei bukovinai székelyek 1. helyezettjeként, 1979-ben a Népművészet Ifjú Mestere, 2009-ben pedig Életfa-díjat, az Oktatási és Kulturális Minisztérium életmű-díját kapta meg.

1989-től mesemondó, 1999-től az Óbudai Népzene Iskola népi ének tanára, oktat továbbá a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, illetve folyamatosan hagyományos mesemondást tanít a Hagyományok Házában.

A Hagyományok Háza Találkozás a néphagyománnyal és a Rendhagyó Tánc- és Drámaóra rendszeres közreműködője, a Haladó népi ének tanfolyam oktatója.

A Népművészet Ifjú Mestere cím birtokosa, 2009-ben Életfa-díjat, majd az Oktatási és Kulturális Minisztérium életmű-díját kapja.

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!