É. Kiss Ka­ta­lin

Archaizmus és innováció a moldvai magyar beszélők igeidő- és igemód-használatában

12:00-12:30

A moldvai magyar még őrzi az ómagyar nyelv öt igeidejét, és ezekkel olyan jelentéskülönbségeket is ki tud fejezni, melyeket a mai magyarban csak körülírással tudunk érzékeltetni. Nem ugyanazt jelenti például a Most indulának haza a gyermekek az eskolából és a Most indultak haza a gyermekek az eskolából. Az előbbi mondatban az is benne van, hogy saját szememmel láttam az eseményt. Az újítások serkentője a beszélők román másodnyelve. A főnévi igenév helyébe lépő felszólító módú ige, azaz, a Haza kell mennem szerkezetet kiszorító Kell hazamenjek, Haza kell menjek már a magyar köznyelvet is elérte; az  Inni akar, Szeret varrni helyébe lépő Akar igyék, a Szereti varrjon, vagy a Nem tud itt keresztülmenni helyébe lépő Nem ura mennyen keresztül itt csak a moldvai magyar nyelvváltozatra jellemző.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!