
Decsi-Kiss Mária több évtizede gyűjti és menti át a sárközi néphagyományokat, a sárközi mentalitást, viseletet, a gyöngygallérok elkészítésének módját az utókornak. Fáradhatatlanul munkálkodik azon is, hogy megszerzett tudását a mai kor követelményeinek megfelelően átalakítva tanítványok széles körének adja tovább. Gyakorlatias szakmai tapasztalatait táborok, különböző oktatási formák, pályázatok, kiállítások, konferenciák szervezőjeként, előadójaként, oktatójaként hasznosítja.

Marcsi a ’70-es évek elejétől él Sárközben, egy olyan családban, ahol mindig nagy szeretettel és természetességgel fordultak a népművészet felé, hiszen mindennapi életük része volt. Először a decsi népdalok, táncok ragadták meg, később a viseletek, a szőttesek, hímzések voltak rá nagy hatással.

A kilencvenes évek elején családjával egy nyári ifjúsági alkotótelepet indítottak Szálkán, ahol önként vállalt feladatukká tették a környék népi kismesterségeinek megismertetését és azok alapjainak tanítását. 1993-ban, ebben a táborban kezdte el a gyöngyfűző foglalkozások vezetését, ami arra ösztönözte, hogy saját tudását tovább gyarapítsa, gyűjtse a még fellelhető mintákat.
Erre a gyűjtőmunkára 1995-ben pályázatot adott be a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítványhoz, amit elfogadtak és támogattak.

Nevével szorosan összefonódik a 2002 óta háromévente meghirdetett „Berekai Éva” Országos Népi Ékszer Pályázat, ahol a gyöngy mellett megjelennek a fa-, a csont-, a szaru-, a bőr-, az ötvös ékszerek is.
2014-15-ben részt vett egy öt országot érintő nemzetközi pályázat programjában, amelyben az érintett országok gyöngyfűző hagyományait tanulmányozták. A magyarországi programot a sárközi gyöngygallér képviselte, amelynek szakmai programját, a kísérő kiállítást szervezte és bonyolította le.

Aktív tagja a helyi, Tolna Megyei Népművészeti Egyesületnek, és 2004 novemberétől vesz részt a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya felkérésére, a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság tagjaként az ékszeres szakág zsűrizési feladataiban.

2021-ben a Hagyományok Háza Marcsi kutatásait egy kiadványban szeretné bemutatni.
A munka páratlan, hiszen a sárközi viselet gyöngyből készült kiegészítőiről eddig nem készült leírás. Nagynevű néprajzkutatók is csak pár szóval említették ezeket a különleges viseleti darabokat. A hiánypótló kiadvány reményeink szerint sok kutató, alkotó népi iparművésznek nyújt szakmai segítséget és biztos alapot.

Áldozatos munkájának eredményeként a Sárköz népművészete; a szövés, hímzés, gyöngyfűzés, viselet, felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére.

Jelentősebb díjak, kitüntetések:
1999. Élő Népművészet pályázat megyei szakasz I. díj. országos kiállításon 4 alkotás
2000. Iparművészeti Múzeum, Kézműves remekek pályázat díjazása
2000. VI. Népi Mesterségek Művészete pályázaton, Kecskeméten III. díj
2000-ben népi iparművész cím
2002. Magyar Kézművesség pályázat Tolna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara különdíja
2003. VII. Országos Népi Mesterségek Művészete pályázat megosztott II. díj
2004. Magyar Kézművesség pályázat díja
2006. VIII. Országos Népi Mesterségek Művészete pályázaton munkái kiállításra kerültek
2007. Magyar Kézművesség pályázat Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány Népművészetért Szakalapítvány különdíja
2008. Magyar Kézművesség pályázat Miniszterelnöki Hivatal Alkotói díja
2009. Magyar Kézművesség pályázat alapítvány díja
2010. Magyar Kézművesség pályázat Tolna Megyei Önkormányzat díja
2010. Király Zsiga díj
2011. Tolna megye művészetéért díj
2018. Népművészet Mestere kitüntetés
Fotók: Adonyi Gábor