Csí­ki Ló­ránt

Mesemondó, kézműves

Csíki Lóránt kurityáni (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) születésű, Gödön élő „kétfelnőttes” családapa, a Meseszó Egyesület tagja. Második éve részt vesz az egyesület mentorprogramjában is, ezzel segítve a pályakezdők szakmai fejlődését.

Mindennapjait hosszú évek óta a népi kézművesség és annak oktatása tölti ki. Feleségével és kisebbik lányával több rendezvényen és programon is együtt tanítanak gyermekeket és felnőtteket egyaránt. Itt gyökerezik számára a mesemondás is: sokszor a foglalkozások közben felszabadult időt meséléssel töltötte ki, sokszor olyannal, ami a foglalkozás témájához is kapcsolható volt. Ezen a téren a legnagyobb elismerés a Népművészet Ifjú Mestere cím elnyerése volt. Ezen kívül egy ízben elnyerte a Hagyományok Háza által kiadott, a nép kézművesség oktatásáért járó díjat is.

 

2016-ban végezte el a Hagyományok Háza Magyar népmese-hagyományos mesemondás tanfolyamát, azóta magasabb szinteken és tudatosabban űzi a mesélést. Adatközlőktől és mesegyűjteményekből egyaránt inspirálódik, e történeteket hagyománytisztelő kereteken belül alakítja át saját mesemondói stílusának megfelelőre.

2019-ben a Hencidától Boncidáig Kárpát-medencei népmesemondó verseny alkalmával a legeredményesebb hivatásos mesemondónak ítélte őt meg a szakmai zsűri. Két meséje Páva minősítést kapott. Ezen kívül a „milyen szakmai sikeredre vagy büszke?” kérdésre azt válaszolta, számára minden jól sikerült mesemondás egy szakmai siker, a kevésbé jókból pedig mindig lehet tanulni.

 

 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!