Csi­ki Ló­ránt

Mesemondó, kézműves

Csiki Lóránt kurityáni (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) születésű, Gödön élő „kétfelnőttes” családapa, a Meseszó Egyesület tagja. Második éve részt vesz az egyesület mentorprogramjában is, ezzel segítve a pályakezdők szakmai fejlődését.

Mindennapjait hosszú évek óta a népi kézművesség és annak oktatása tölti ki. Feleségével és kisebbik lányával több rendezvényen és programon is együtt tanítanak gyermekeket és felnőtteket egyaránt. Itt gyökerezik számára a mesemondás is: sokszor a foglalkozások közben felszabadult időt meséléssel töltötte ki, sokszor olyannal, ami a foglalkozás témájához is kapcsolható volt. Ezen a téren a legnagyobb elismerés a Népművészet Ifjú Mestere cím elnyerése volt. Ezen kívül egy ízben elnyerte a Hagyományok Háza által kiadott, a nép kézművesség oktatásáért járó díjat is.

 

2016-ban végezte el a Hagyományok Háza Magyar népmese-hagyományos mesemondás tanfolyamát, azóta magasabb szinteken és tudatosabban űzi a mesélést. Adatközlőktől és mesegyűjteményekből egyaránt inspirálódik, e történeteket hagyománytisztelő kereteken belül alakítja át saját mesemondói stílusának megfelelőre.

2019-ben a Hencidától Boncidáig Kárpát-medencei népmesemondó verseny alkalmával a legeredményesebb hivatásos mesemondónak ítélte őt meg a szakmai zsűri. Két meséje Páva minősítést kapott. Ezen kívül a „milyen szakmai sikeredre vagy büszke?” kérdésre azt válaszolta, számára minden jól sikerült mesemondás egy szakmai siker, a kevésbé jókból pedig mindig lehet tanulni.

 

 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!