Ci­gány­tánc - Ro­zsály 1965

Életre kelnek a régi gyűjtések táncosaink lába nyomán - Ismerjétek meg átfogóbban Akkor és most sorozatunk által a Kárpát-medence gazdag folklórkincsét! 

Cigánytánc - Rozsály (Szatmár) 

Táncolják: Nagy Katica Rózsa, Szél Gábor 

Miért éppen ezt a táncanyagot választottátok?

 Feladatunk teljesítéséhez egy teljesen új, ismeretlen táncanyagot kívántunk választani, így jutottunk el a rozsályi felvételekhez. A cigányság virtuozitása, a tánc izgalmas szerkesztésmódja és játékossága fogott meg bennünket, emellett segített, hogy a karaktereket is hozzánk illőnek véltük. 

Rozsály (Szatmár) 

Adatközlő: Balogh Andrásné, Lázár Sándor 

Gyűjtés ideje: 1965-11-13 

Gyűjtő: Maácz László; Martin György 

Táncdialektus: felső-Tisza-vidéki A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. Utóhangosított némafilm, hangosította Galát Péter. Az utóhangosítást a Martin György Néptáncszövetség finanszírozta a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásából. Ft.610.11+

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!