Ci­gány­tánc - Bu­za 1962

Életre kelnek a régi gyűjtések táncosaink lába nyomán - Ismerjétek meg átfogóbban Akkor és most sorozatunk által a Kárpát-medence gazdag folklórkincsét! 

Cigánytánc - Buza (Szolnok-Doboka) 

Táncolják: Bánhegyi Nikoletta, Pálffy Zoárd 

 

Miért éppen ezt a táncanyagot választottátok? 

Azért választottuk Dán István ‘Cégér’ és ‘Picus’ Anna szül. Víg Anna táncát az erdélyi Buzáról, mert mindkettőnk nagy kedvence a mezőségi táncdialektus. Külön öröm volt számunkra, hogy egy frissen publikált és hangosított 8 mm-es filmet dolgozhattunk fel és mutathattunk be az érdeklődők számára, ami a digitalizálás során került elő az archívumból. Cigánytánc Buza (Szolnok-Doboka) Gyűjtés ideje: 1962-05-10 Gyűjtő: Andrásfalvy Bertalan; Kallós Zoltán; Martin György; Pesovár Ferenc Táncdialektus: mezőségi A filmet közreadta az MTA – Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet Népzenei és Néptánc Archívuma. Utóhangosított némafilm, hangosította Galát Péter. Az utóhangosítást a Martin György Néptáncszövetség finanszírozta a Csoóri Sándor Alap pályázati támogatásából. https://neptanctudastar.abtk.hu/hu/item/dance/57120 MGy.18a.16a+

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!