Beszp­rémy Ka­ta­lin

Sárváron születtem 1955. augusztus 6-án.

Édesanyámmal kicsi gyermekkorom óta jártam a Népművelési Intézet által szervezett hímző tanfolyamokra, országos pályázatok és a környéki szakkörök kiállításaira.

Közgazdasági egyetemen, szociológia szakon végeztem 1978-ban.

1974-ben kaptam meg a Népművészet Ifjú Mestere címet. A Fiatalok Népművészeti Stúdiójának, a napjaink kézművességét mai napig meghatározó Nomád Nemzedéknek 1973-óta voltam tagja.

B kategóriás díszítőművészeti szakkör vezetői engedélyt 1974-ben szereztem meg.

A Népművelési Intézet közművelődési kísérletei keretében egyetemi éveim alatt építőipari és textilipari munkásszállásokon vezettem szakköröket. Ebbéli tapasztalataimat írtam meg egyetemi szakdolgozatomban is.

Részt vettem anyám mellett a Velemi Alkotóház építésében.

1983-tól voltam a TÉKA együttes táncházának háziasszonya, az első táncházas-kézműves táborok kitalálója, szervezője.

Szombathelyen a Megyei Művelődési Központban, majd a Városépítési Tudományos és Tervezőintézet Regionális Irodáján dolgoztam 1992-ig.

1992-óta dolgozom a Magyar Művelődési Intézetben, illetve átszervezés után a Hagyományok Házában.

2000-ben végeztem el az ELTE kulturális menedzser szakát.

Munkám folyamán elsősorban a kézműves képzések szervezésével, az OKJ-ban történő szakértői munkával, a népi kézművességet érintő szakmai problémák gondozásával, országos pályázatok, kiállítások, konferenciák szervezésével, szakmai tanácsadással, a népi iparművészet szakmai kérdéseivel, valamint különféle táborok szervezésével foglalkozom.

A Népművészeti Módszertani Műhelyt 2005 és 2019 között vezettem. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!