Oktatás
NÉPMESE
Magyar népmese – hagyományos mesemondás
A szövegfolklór tanulása és tanításának módszertana
60 órás akkreditált pedagógus-továbbképzés
A tanfolyam célja olyan gyakorlatban alkalmazható tudás átadása, amely mind a pedagógusok, mind az előadóművészek, mind pedig az érdeklődők számára hasznosítható. A képzés elméleti és gyakorlati része egymásra épülve biztosítja a hallgatóknak azokat az ismereteket, amelyekkel hagyományos népmesék szóbeli elmondására alkalmassá válnak.
A tanfolyam óráit havonta egy hétvégén a Hagyományok Háza épületének előadótermeiben tartjuk.
A népmese mai élete - előadás-sorozat
Olyan témákkal, kérdésfölvetésekkel, előadókkal találkozhatnak itt, akik-amik az élőszavas mesemondással foglalkozók, az azt kedvelők érdeklődésére bizton számot tarthatnak. Volt és jelenlegi népmese-tanfolyamos hallgatóink mellett minden pedagógust, közművelődési szakembert, meseszerető érdeklődőt szívesen látunk!
Vendégeink voltak eddig többek közt dr. Voigt Vilmos, Iancu Laura, dr. Bálint Péter, Raffai Judit.
Az előadás-sorozat ingyenes.
„Ahol a madár se jár…” - mesemondó baráti kör felnőtteknek
Havonta egy alkalommal a Meseszó Egyesülettel együttműködve mesemondó estet szervezünk népmesetanfolyamunk hallgatóinak önkéntes közreműködésével. Azokat a régi közösségi alkalmakat szeretnénk felidézni, ahol a falu jó szavú öregjei mesemondással szórakoztatták az összegyűlteket. Nyitva áll a kapu minden érdeklődő előtt, de szeretettel várjuk azokat is, akik nem csak hallgatni szeretnék a meséket, hanem maguk is bekapcsolódnának a mesemondásba.
A belépés díjtalan.
Szőjük-fonjuk a mesét
Mesemondó-mesehallgató sorozatunkban egy-egy, a népművészethez kapcsolódó témára fűzzük föl a meséket. Tematikus estjeink mindegyikén két-két mesemondó adja egymásnak a szót, szövi-fonja a mesét, ügyesen kalauzolva a közönséget a mesék a gazdag motívumkinccsel díszített, szóval festett világában. Felejtse el a mindennapok gondjait másfél órára, és adja át magát az élőszavas mesemondás üdítő élményének.
Mese Vándorúton
Milyen is a hagyományos népmesemondás? Hogyan építhető be az élőszavas mesemondás a mindennapokba, vagy hogyan válhat a kézműves foglalkozások, a játszóházi tevékenységek kísérőjévé? Hogyan vált régen vagy válhat ma valaki mesemondóvá és mi végre mondták elődeink vagy mondják napjaink mesélői a népmeséket? A felnőtteknek, pedagógusoknak, kézműveseknek, közművelődési szakembereknek, játszóházvezetőknek és minden más a folklórra nyitott embernek szóló előadás-sorozat, a Mese Vándorúton választ ad a kérdésekre.
További információ:
Népművészeti Módszertani Műhely
Oktatási és Közművelődési Osztály
Szabad Boglárka
szabad.boglarka@hagyomanyokhaza.hu
+36 70 668 7282
(+36 1) 225 6018
- A Hagyományok Házáról
- Magyar Állami Népi Együttes
- Folklórdokumentációs Könyvtár
- Népművészeti Módszertani Műhely
- Páva minősítő
- Fölszállott a páva
- Muzsikáló Magyarország
- Virtuális Hagyományok Háza
- Média Műhely
- Hagyományok Háza Hálózat
- Nemzetközi kapcsolatok
- Otthonról haza