Var­ró Sá­ra

2015-ben ismerkedtem meg a szövéssel a Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskolában. Gyermekkorom óta érdekel a kézművesség és a néphagyományok világa. Nádudvaron töltött éveim alatt még jobban elmélyült a szeretetem és érdeklődésem a népművészet iránt. 2018-ban takács szakon végeztem Galánfiné Schmidt Teréznél. Ugyanebben az évben a XVI. Békéscsabai Textiles Konferencián csoportos első helyezést értem el, 2020-ban pedig, a XIII. Országos Gyermek- és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázaton csoportos és egyéni kategóriában is első helyezett lettem. Jelenleg varrónőnek tanulok, hogy az általam szőtt textileket meg is tudjam varrni. Hosszabb távú célom, hogy viseletkészítő lehessek és a szövéssel együtt oktathassam ezeket a mesterségeket.

A Kis fekete 2020 pályázatra készült munkáimhoz a természetből és a moldvai kerpakendők mintakincséből merítettem ihletet. A kollekció (kendő és táska) a levendula névre hallgat, míg a piros takácsmintás táskát a pipacsok ihlették. A bordó piros csíkos csáncsált kis batyu alakú táskához a kerpakendők egyik kis mintája adta az ötletet.

 

Elérhetőség:

e-mailfb

 

A Ha­gyo­má­nyok Há­za is „fesz­ti­vá­lo­zik”

A nyári hónapokban a Hagyományok Háza is „fesztiválozik” - a Ház színes programkínálatával számos nyári fesztiválon találkozhat a közönség, így a Gombaszögi Nyári Táborban, a Művészetek Völgye Folkudvarában, a Mesterségek Ünnepén és a Tusnádfürdőn megrendezett Tusványoson is. 

Át­ad­ták az idei Kis­jan­kó Bo­ri-dí­ja­kat

A 2025-ben immár 31. alkalommal megrendezett Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra idén rekordszámú pályamű érkezett, 102 alkotó 409 munkája. A népi kézművesség egyik legrangosabb szakmai eseményének számító megmérettetés kiemelkedő színvonalon zajlott. A legkiválóbb pályaművek alkotói különböző kategóriákban – köztük Hagyományos Mesterremek és Modern Míves Termék – részesültek elismerésben.

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!