Ti­czer Be­á­ta Má­ria

Népművészet Ifjú Mestere

Ticzer Beáta Mária vagyok, bőrműves és nemezkészítő, a népművészet ifjú mestere (2011). Bakony aljáról, Magyarpolányból származom. Belenőttem a hagyományos falusi életbe, ezért is fontos számomra a népi tárgyi és a szellemi kultúra. Népi Játék és Kismesterség Oktató Képzőjében bőrtárgykészítő és oktató szakon végeztem, 1999-ben. Az iskola elvégzése után itt tanítottam a bőrműveseket, majd 11 évig oktattam a bőrös szakmát magatartás zavaros és hátrányos helyzetű fiataloknak. Hiszem, hogy a kézműves szakma az esztétikumon keresztül jelentős személyiségformáló erővel bír, ezért is fontos számomra a tanítás. Az oktatás mellett igyekszem egyedi tárgyakat létrehozni, melyek a népművészet hagyományaiból merítenek és megfelelnek a mai kor igényeinek. A régi formakincsek felhasználásával, sajátos egyedi tárgyakat készítek. Azért, hogy tudásomat bővítsem, 2019-ben megszereztem a nemezkészítő szakképesítést. Jelenleg a győri Kovács Margit Iparművészeti Szakgimnáziumban és Szakközépiskolában tanítok. Tanítványaimnak próbálom átadni a bőr szeretetét, az alapos, precíz munkavégzés igényét, a népiművészet iránti elköteleződést.

2019 őszén a szegedi papucs továbbélése program keretében kezdtem megismerkedni a papucskészítéssel Sallay Tibor cipészmesternél. Nagyon megfogott a papucskészítés; a zöld pöttyös szegedi papucs lett a kedvencem. Ez adta az ötletet az hímzett öv, a cserélhető fedelű kistáska és papucs kollekciójához, amit beadtam a Kis fekete 2020 pályázatra.

Ticzer Beáta

 

Elérhetőség:

e-mail

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!