Ti­czer Be­á­ta Má­ria

Népművészet Ifjú Mestere

Ticzer Beáta Mária vagyok, bőrműves és nemezkészítő, a népművészet ifjú mestere (2011). Bakony aljáról, Magyarpolányból származom. Belenőttem a hagyományos falusi életbe, ezért is fontos számomra a népi tárgyi és a szellemi kultúra. Népi Játék és Kismesterség Oktató Képzőjében bőrtárgykészítő és oktató szakon végeztem, 1999-ben. Az iskola elvégzése után itt tanítottam a bőrműveseket, majd 11 évig oktattam a bőrös szakmát magatartás zavaros és hátrányos helyzetű fiataloknak. Hiszem, hogy a kézműves szakma az esztétikumon keresztül jelentős személyiségformáló erővel bír, ezért is fontos számomra a tanítás. Az oktatás mellett igyekszem egyedi tárgyakat létrehozni, melyek a népművészet hagyományaiból merítenek és megfelelnek a mai kor igényeinek. A régi formakincsek felhasználásával, sajátos egyedi tárgyakat készítek. Azért, hogy tudásomat bővítsem, 2019-ben megszereztem a nemezkészítő szakképesítést. Jelenleg a győri Kovács Margit Iparművészeti Szakgimnáziumban és Szakközépiskolában tanítok. Tanítványaimnak próbálom átadni a bőr szeretetét, az alapos, precíz munkavégzés igényét, a népiművészet iránti elköteleződést.

2019 őszén a szegedi papucs továbbélése program keretében kezdtem megismerkedni a papucskészítéssel Sallay Tibor cipészmesternél. Nagyon megfogott a papucskészítés; a zöld pöttyös szegedi papucs lett a kedvencem. Ez adta az ötletet az hímzett öv, a cserélhető fedelű kistáska és papucs kollekciójához, amit beadtam a Kis fekete 2020 pályázatra.

Ticzer Beáta

 

Elérhetőség:

e-mail

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!