Ra­gó­né Teg­zes Már­ta

Gyékény-, szalma-, csuhétárgykészítő, szakoktató

Matematika-hittan szakos tanár vagyok. Tahiban élek férjemmel és öt gyermekünkkel. Gimnazistaként kezdtem a kézműves-foglalkozások, játszóházak, táborok szervezését, vezetését. 1995-ben végeztem el a Dél-alföldi Népművészeti Egyesület játszóházvezetői tanfolyamát, az itt tanultakat hasznosítottam általánosiskolai tanárként kézműves szakköreimben.

Nem tudom pontosan meghatározni, mikor szerettem bele a gyékénybe. Biztos szerepet játszottak benne szüleim, akik a kézzel készített dolgok tiszteletére, a természetes anyagok szeretetére neveltek, és az alkotás örömére is példát adtak. Évekig kerestem, hol tudnék végre megtanulni „rendesen” gyékényt fonni, mire rátaláltam a Hagyományok Háza tanfolyamára. Gyékény-, szalma-, csuhétárgykészítő lettem és szakoktató vizsgát tettem. Alkotásaimmal, kutatásommal, tanításommal szeretném a gyékényt és ezt a kihalófélben lévő mesterséget megszerettetni másokkal is.

Mesterem, Bárány Mara nagyon fontosnak tartotta, hogy megismerjük az idős mestereket, lássuk őket dolgozni, kipróbálhassuk szerszámaikat, eszközeiket, hallgassuk történeteiket, ismerjük meg a környezetet, ahol élnek és alkotnak. Azóta is kiemelt érdeklődési területem a gyékénymunkák (szövés és fonás) mintakincsének összegyűjtése, rendszerezése.

Tegzes Márta

 

Elérhetőség:

tegzesmarti@gmail.com

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!