Szme­lo Ju­dit

Mézeskalácskészítő, Népi Iparművész

Egy kis faluban, Péteriben születtem 1954-ben. Gyökereim és a magyar népi kultúra iránti elkötelezettségem szülőfalumba nyúlnak vissza. A sütés élményét családi körből hoztam. A gyermekekkel való közös sütésből, a játéknak induló tevékenységből bontakozott ki a mézeskalácsos mesterségem.

1987-ben kezdtem el mézeskalács készítéssel foglalkozni. A magyar díszítőművészetet, a hagyományos mézeskalácsosságot tanulmányozva sajátítottam el a mesterséget és alakítottam ki saját stílusvilágomat. Festett írókával díszített mézesbábjaimat a magyar népmesék, néphagyomány jelenetei alapján születnek meg. 

1994-ben kaptam meg a népi iparművész címet.

Kézműves oktatóként tudásomat, tapasztalataimat többek közt a Hagyományok Háza mézeskalács tanfolyamain adom tovább.

A Mézeskalácsosok Szakmai Bizottságának elnökeként segítem a NESZ és alkotó társaim munkáját.

Itthoni és külföldi rendezvényeken, kiállításokon jelentek meg mézesbábjaim.                                                                                             

Szmelo Judit

 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

judoszmelo@gmail.com

www.mezes-kalacs.hu

Be­mu­tat­ko­zott a Folk_ME Ka­tar­ban

Székely Levente a Hagyományok Háza képviseletében Katarba utazott, hogy részt vegyen a Global Public Diplomacy Network (GPDNet) tizedik közgyűlésén. A találkozón bemutatta a Hagyományok Háza digitális zenei oktatási programját, amely több ország érdeklődését is felkeltette, új együttműködések lehetőségét teremtve.

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Re­gő­czy Krisz­ti­na kűr­ru­há­ja

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór a népművészet és a divat időtálló kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kiállítás egyik különlegességeként Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit 1976-ban viselt az olimpián, amelynek műsorán akkor szerepelt először a jégtánc.

Ke­le­men Lász­ló Kos­suth-dí­jas

Kelemen László zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza alapítója és címzetes főigazgatója a mai napon a nemzeti ünnep alkalmából a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést, Kossuth-díjat vehetett át a hagyományos paraszti kultúra megőrzéséért, terjesztéséért kifejtett sok évtizedes művészi, tudományos és szervezési munkájának elismeréseként.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!