Szme­lo Ju­dit

Mézeskalácskészítő, Népi Iparművész

Egy kis faluban, Péteriben születtem 1954-ben. Gyökereim és a magyar népi kultúra iránti elkötelezettségem szülőfalumba nyúlnak vissza. A sütés élményét családi körből hoztam. A gyermekekkel való közös sütésből, a játéknak induló tevékenységből bontakozott ki a mézeskalácsos mesterségem.

1987-ben kezdtem el mézeskalács készítéssel foglalkozni. A magyar díszítőművészetet, a hagyományos mézeskalácsosságot tanulmányozva sajátítottam el a mesterséget és alakítottam ki saját stílusvilágomat. Festett írókával díszített mézesbábjaimat a magyar népmesék, néphagyomány jelenetei alapján születnek meg. 

1994-ben kaptam meg a népi iparművész címet.

Kézműves oktatóként tudásomat, tapasztalataimat többek közt a Hagyományok Háza mézeskalács tanfolyamain adom tovább.

A Mézeskalácsosok Szakmai Bizottságának elnökeként segítem a NESZ és alkotó társaim munkáját.

Itthoni és külföldi rendezvényeken, kiállításokon jelentek meg mézesbábjaim.                                                                                             

Szmelo Judit

 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérhetőség:

judoszmelo@gmail.com

www.mezes-kalacs.hu

Új ki­ál­lí­tás nyílt Folk Fashi­on cí­men

A Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát.

Szak­mai él­mény­nap egye­te­mis­ták­nak

A néphagyomány értékeiről, a hagyományközvetítés sajátos módszertanáról szól az idén harmadik alkalommal megvalósuló Szakmai (élmény)nap a Hagyományok Házában 2025. február 21-én, amelyen gyermekkultúra mesterszakos hallgatók vesznek részt. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!