Szi­lá­gyi Dá­ni­el

a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége hangszeroktatója, muzeológus-etnográfus, kobzos

„1986-1992 közt Kobzos Kiss Tamásnál tanultam az Óbudai Népzenei Iskolában. Gyerekcipőben.

1989 őszétől kezdtem rendszeresen táncházakba járni. Elsősorban péntekenként a Tékába az Almássy térre és szerdánként a Tatrosba, a Marczira. Beszippantott.

1990 őszétől kezdtem kijárogatni Moldvába és Erdélybe. Különféle alkalmi zenekarokban és beugró kobzosként sok helyen jártam az országban táncházakban zenélni, alkalomszerűen vagy rendszeresen, pl. Debrecentől Sopronig, Győrtől Sepsiszentgyörgyig. Csavarogtam.

Az egyetem után muzeológusként, illetve a vidékfejlesztésben civil szervezeteknél, települési önkormányzatoknál dolgoztam. Tanultam.

2019-ben családommal úgy határoztunk, hogy kiköltözünk 10 hónapra Moldvába és elkezdünk dolgozni a Moldvai Csángó Oktatási Programban. Legalábbis megpróbáljuk. Azóta kint dolgozunk. Én kobzot tanítok, illetve muzeológusként közreműködök a tervezett tájházak kialakításában.”

Le­gen­dás öl­tö­zé­kek: Ro­ma­ni De­sign

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Romani Design egy különleges ruhakölteményét és kiegészítőit is. A most nyíló kiállítás kapcsán beszélgettünk divatról, hitről, identitástudatról Varga Erikával, a Romani Design alapítójával, művészeti vezetőjével. 

Ma­gyar Rap­szó­dia – nép­tánc­ban el­me­sél­ve

A szerelem örökérvényűsége kiapadhatatlan inspirációként van jelen a világban, legyen szó bármilyen művészeti formáról. A Magyar Állami Népi Együttes Magyar Rapszódia című előadása a tánc és a zene egyetemes nyelvén, magyar paraszti hagyományainak sokszínűségén és jelenidejűségén keresztül hivatott bemutatni az ember életének legbonyolultabb, legmisztikusabb érzését. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!