Szé­ná­si Ve­ro­ni­ka

Mesemondó

Szénási Veronika mesemondó, közművelődési szakember, a Tatabányai NépmesePont szakmai munkatársa.

Saját bemutatkozása, gondolatai a mesemondással kapcsolatban:

 

„A Felvidéken születtem, az egyetemi éveket leszámítva 2007-ig éltem otthon. Kisújfalu a szülőfalum és Kürt (édesanyám szülőfaluja) a Vág-Garam közén található, a tájnyelvét ma is beszélik az ott élők. Nagyon sok i hangot használunk, ebben hasonlít a hajdúsági tájnyelvre - és valóban, az én őseim is az 1700-as években költöztek Kisújfalura Debrecen környékéről. Mindannyian falusi parasztemberek voltak.

Kürtön az ördögös mesék, legendamesék a mai idősek emlékezetében még élnek. Én magam a mesemondást már úgy tanultam (a Hagyományok Háza Magyar népmese - hagyományos mesemondás tanfolyamán).

Nagyon sokat segített nekem a tanfolyam abban, hogy a tájnyelvemet teljes egészében használni tudjam, merjem. Ma már, mikor otthon vagyok, tudatosan figyelem minden érdekes szófordulatát a szóbeliségnek. A Tatabányai NépmesePontban van lehetőségem rendszeresen mesélni.

Szeretném a jókedvet és humort jobban belevinni még a mesékbe, szeretnék ebben is fejlődni.”

 

Korábbi mesemondásairól a Hagyományok Háza Vasárnapi mese sorozatában ITT tájékozódhat.
 

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!