Se­re­gély Mirt­ill

ütőfás mézeskalács készítő, népi játszóházi foglalkozásvezető

Eredeti szakmám szerint külkereskedő, 2016-tól mézeskalács készítő, népi játszóházi foglalkozásvezető vagyok.

Kézműves foglalkozásaimon a legrégebbi mézeskalácsos technikát: a faragott ütőfákkal mintázott hagyományos mézesek készítését tanítom, kortárs népi iparművész fafaragók munkáiból álló ütőfa gyűjteményem segítségével.

Álmom, célom a mára csaknem teljesen feledésbe merült, egyszerűen szép, szépen egyszerű ütőfás mézeskalácsos technika újjáélesztése, népszerűsítése, a magyar múzeumi mézeskalácsformák mintakincsének és a régi recepteknek további kutatása, bemutatása, átadása.

Kövér György erdélyi fafaragóművész alkotótársammal együtt készített „Ütőfás-mézeskalácsos esküvői ajándékok” termékcsaládunkat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2020-ban „Magyar Kézműves Remek” díjjal jutalmazta. Munkáimat ugyanebben az évben nagy örömömre beválogatták az Élő Népművészet Kiállítás országos anyagába is.

Mézeseim a „Faragott mézeskalácsformák” névre hallgató Facebook oldalon tekinthetők meg.

mézeskalács

Elérhetőség:

mirtill.seregely@gmail.com

facebook.com/carvedhoneycakemolds

Ha­gyo­mány és ele­gan­cia: Se­bes­tyén Már­ta

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb tárlata, a Folk Fashion – Divat a folklór, a népművészet és a divat összefüggéseit boncolgatja. A közel 150 kiállított ruha és kiegészítő között megcsodálhatjuk a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes Sebestyén Mártának azt a pompás fellépőruháját, amit 1999-ben II. Erzsébet királynő előtt viselt.

Tán­co­sa­ink is­mét Er­dély­ben

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!