Saj­tos Szil­via

Nemezkészítő Népi Iparművész

Eredeti végzettségem bőrfeldolgozó ipari mérnök. Hogy közelebb kerülhessek a bőr megmunkálásának lehetőségeihez, elvégeztem a népi bőrműves képzést a Hagyományok Házában. A népművészet addig számomra ismeretlen terület volt, azóta viszont meghatározó tárgytervezési folyamataimban. A Hagyományok Háza nyári táboraiban tudatosult bennem a Jaskó Boró vezette első közös takaró meggyúrása után, hogy a bőr mellett a gyapjú az az anyag, amiből alkotnom kell.

Munkáimban szeretem párosítani a bőrt és a gyapjút, ezt a két természetes állapotában is összekapcsolódó anyagot. Rendszeresen részt veszek kiállításokon, pályázatokon. A XVI. Országos Népművészeti Kiállításon Ezüst oklevelet kaptam, a XIV. és XVI. Országos Textiles Konferencián Különdíjjal jutalmazták bőrrátétes nemezeimet. Munkáimat 2013 óta zsűriztetem, 2018-ban kaptam meg a népi tárgyalkotó iparművész címet. A nemezelést és bőrözést oktatom is.

A szőrszálak sokaságából az összegubancolásukkal megteremtett új tárgy az alkotás szabadságát, a jelenből kiszakadást jelentik számomra. A múltból igyekszem átadni egy darabot a bőr és a gyapjú újra összekapcsolásával, szemnek és léleknek tetsző, használható nemezek alkotásával.

Sajtos Szilvia

 

Portékák

 

Ha tetszenek a termékek és vásárolna, bátran keresse fel az alkotót az alábbi elérhetőségek valamelyikén.

 

Elérehtőség:

szilvi.sajtos@gmail.com

+36 30 482 9686

facebook.com/sajtos.szilvi

Sajtos Szilvia a Kárpát-medencei Kézműves Katalógusban

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!