Pu­ha Mag­dol­na

A kézművesség világához alkotóként 10 éve kerültem közelebb, a keresztszemes hímzésen keresztül. A játék a színekkel és formákkal azonban már pici gyerekkorom óta az életem része volt a festés és rajzolás révén. Tájépítészként mindig örömmel mélyedtem el egy adott tájegység kultúrájában, hagyományaiban és szívesen merítek ezekből az alkotásaimban is. A szövéssel 2017-ben ismerkedtem meg és szerettem meg az alkotásnak ezt a különleges ritmusú formáját. Szövéseim elsősorban stólák, kendők, amelyekre jellemző a gazdag szín- és formavilág ritmikus megjelenése. A szövött kendőimet alkalmanként hagyományos keresztszemes minták újszerű megjelenítésével is kiegészítem. Fontosnak tartom a tervezés során, hogy a hagyományos mintákat olyan módon alkalmazzam, hogy a mai kor ruhatárába, lakáskultúrájába beilleszthető darabot hozzak létre. Alkotásaimmal több pályázaton vettem részt, 2019-ben szövött és hímzett stólám kiállításra került a XXIX. Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázaton és Kiállításon, 2020-ban a VII. Százrózsás Hímzőpályázaton különdíjban részesültem. Idén az Élő Népművészet Közép-magyarországi régiós kiállításán is szerepel egy zsűrizett stólám.

A Kis fekete 2020 pályázatra beadott stóla tervezésénél a színes sárközi főkötők színvilágából indultam ki, és azok négy alapszínét igazítottam a felvetés színéhez, így lett a narancssárga és a sötétlila a két fő színe a stólának, és jelenik meg a takács mintában a sárga és a zöld szín is. Az alkalmazott takácsminták igazodnak a sárközi főkötők mintavilágában is megjelenő gránátalma és nagy virág motívumokhoz.

puha magdolna

 

Elérhetőség:

e-mail

Za­la­eger­szeg nép­mű­vé­sze­te is be­kap­cso­ló­dik

Az idei évben az egész országra kiterjedő kulturális programsorozat indult útjára 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel, amely abból az alkalomból született, hogy 2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. 

WOM­EX: A vi­lág­ze­ne leg­na­gyobb ese­mé­nye

Múlt héten zajlott a WOMEX (WORLD MUSIC EXPO) vagyis a nép- és világzene legnagyobb nemzetközi eseménye Manchesterben, ahová összesen 2600 szakember érkezett 108 országból, köztük a Hagyományok Háza négy fős delegáltjai is, akik külön standon mutatták be az intézmény tevékenységeit a zeneipari szaktekintélyeknek.

 

Isz­tam­bul­ban a Ma­gyar Ál­la­mi Né­pi Együt­tes

A Tiszta forrás című előadásban Guessous Majda Mária „Mesi”, a Győri Balett és a Magyar Állami Népi Együttes közösen tiszteleg Bartók munkássága, valamint a török és a magyar kulturális kapcsolódások előtt. A Tiszta forrás október 15-én este Budapest után Isztambulban, az Atatürk Kulturális Központban is debütál.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!