„Új­ra slá­ger a bors­men­ta: nincs holt sze­zon a gyógy­nö­vény­gyűj­tés­nél!”

Előadás-sorozat a népi gyógyászatról

 

Vukov Anikó Veronika: „Újra sláger a borsmenta: nincs holt szezon a gyógynövénygyűjtésnél!” – Gyógynövények a 19-20. századi köztudatban a szervezett gyűjtések mentén

Az előadás középpontjában a gyógynövények gyűjtésének néprajzi-kultúrtörténeti vizsgálata szerepel. A népi gyógyászat rendszerében jelentős helyet foglaltak el a vadon termő gyógynövények, illetve a használatukra vonatkozó speciális tudás. A 19. század második felében ezzel párhuzamosan a széles(ebb) körű gyógynövényismeret egy másfajta típusa is megjelent: a szaktudományok (botanika, kertészet, orvostudomány, gyógyszerészet) képviselői által népszerűsített tudásanyag, mely az ismeretterjesztő kiadványok, tanfolyamok mellett magába foglalta a növények szervezett begyűjtését egyaránt. Az előadás célja ismertetni a jelenség történeti hátterét és céljait, bemutatni a gyűjtött gyógynövényfajokat, továbbá a népi hagyományokkal felmutatható kapcsolódási pontjait.

Vukov Anikó Veronika a Móra Ferenc Múzeum néprajzkutató muzeológusa és a Szegedi Tudományegyetem Történettudományi Intézete Néprajzi Alprogramjának doktorjelöltje. Disszertációjának témája a különböző kulturális hatások mentén megjelenő gyógynövényhasználat és –ismeret. 
 

Az előadás időtartama ~ 2 óra

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!