Hí­me­sek­nek tu­li­pán kert­je

A Tojásdíszítők Egyesülete 10 éves fennállásának jubileumi kiállítása és a Tankó Anna Országos Tojásdíszítő Pályázat: Hímeseknek tulipán kertje című kiállítása

 

A Tojásdíszítők Egyesülete fennállásának tíz éves jubileuma alkalmából első alkalommal hirdetett a szakterületen is egyedülálló, országhatárokon is átívelő, tematikus tojásdíszítő pályázatot, amelynek célja a Kárpát-medence és Moldva húsvéti hagyományainak megismertetése, népszerűsítése. Tankó Anna gyimesközéploki származású tojásíró asszony, az egyesület alapító tagja, ezért a pályázat az ő emléke előtt is tiszteleg. 

A pályázatra beérkezett anyagokból nyílik kiállítás a Hagyományok Háza Átriumában, mely ingyenesen megtekinthető nyitvatartási időben március 2-től április 13-ig.

2014-ben, Budapesten, a Mesterségek Ünnepén alakult meg az egyesület, Mosonyi Éva vezetésével. Az egyesület célja, hogy a Kárpát-medencében jellemző tojásdíszítési hagyományokat élőn tartsa, tovább örökítse. A tagjai részére rendszeresen szakmai megjelenéseket, továbbképzéseket szervez, és segíti a tagok szakmai munkáját. Az egyesület tudományos és ismeretterjesztő konferenciákat szervez, közösségi és alkotói kiállításokat rendez. Az egyesület tagjai tudásátadásukat  mesterségbemutatók, műhelymunkák, képzések, keretében végzik, nemcsak helyi, hanem regionális és országos rendezvényeken is egyaránt közreműködnek. Büszkék vagyunk rá, hogy mára több mint félszáz főt számláló egyesületi tagságunkban sokan rendelkeznek Népművészet Ifjú Mestere és Népi Tárgyalkotó Iparművész címmel. A tagság rendszeresen részt vesz a Budai Várban megrendezésre kerülő Mesterségek Ünnepén. Az Utazó tojáskosár programunkban, hálózati rendszerben, mindenki a saját lakókörnyezetében oktatja a tojásdíszítés hagyományát. Az egyesületi tagság hathatós támogatásával kerülhetett "A tojásírás élő hagyománya" a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére 2019-ben. Az egyesület jó partneri kapcsolatot ápol a muzeális intézményekkel, kutatóhelyekkel, gyűjteményekkel. Az egyesület együttműködik országos szervezetekkel, úgy mint a Népművészeti Egyesületek Szövetségével, szakmai partnereink a Hagyományok Háza, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága. Az egyesületi tagság lakóhelye szerint az egész ország különböző területeiről származik, sőt Erdélyből, Felvidékről és Vajdaságból is aktív tagokat számlál. 

Jelen jubileumi kiállításra minden alkotó tudásának legjavából merítve mutatja be a Kárpát-medencei hagyományok tojásdíszítésének változatosságát, a közösség sokszínűségét, valamint egyéni alkotói talentumait. A többségében viasszal írt hímestojások mellett helyet kapnak a karcolt, drótozott tojások is.
 

Kiállítás megnyitó: 2024. március 2., szombat 10:00

A megnyitón köszöntőt mond: 
Mosonyi Éva alapító elnök, Király Zsiga-díjas Népi Iparművész

Ünnepi gondolatok:
Ígyártó Gabriella Népművészeti Egyesületek Szövetsége ügyvezető igazgatója

dr. Csonka-Takács Eszter Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság igazgatója 

Tankó Anna emlékezete…
Beke Mari BONIS BONA - A nemzet tehetségeiért díjas művészetpedagógus

Beszprémy Katalin Népi Iparművészeti Tanács elnöke
dr. Füredi Katalin Tankó Anna lánya, tojásíró

A pályázatot értékeli és a kiállítást megnyitja:
Csákányi Zoltán néprajzkutató, Hagyományok Háza szakmai munkatársa

Furulyán közreműködik Juhász Zoltán népzenész, kutatómérnök, Príma-díjas, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.

Az ünnepi program háziasszonyai: Berkovics Emőke és Jókainé Gombosi Beatrix

A megnyitót követően dr. Füredi Katalin tojásírás műhelyfoglalkozást vezet.

Minden vendéget szeretettel várunk!

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!