Me­se­kocs­mák

Mesemondási alkalmak régen és ma - online ismeretterjesztő előadás -

Hagyományok Háza Szabadegyetem 

Előadók: Raffai Judit népmesekutató, Závodczki Eszter mesemondó - mesepedagógus

2025. május 28-án, szerda este 19 órától „A népmese mai élete” és a Meseszó Egyesület „ÉLŐSZÓVAL, amit a meséről tudni kell” című sorozatainak közös alkalmára várunk minden mesekedvelő felnőttet online programunkon, Mesekocsmák – mesemondási alkalmak régen és ma címmel.

2025-ben sorozatunkat a mesemondás egyes hagyományos és mai alkalmainak, helyszíneinek, a mesemondó és hallgatósága közötti interakciók “etikettjének”, ezen hagyományok alakulástörténetének szenteljük.

Májusban vendégeink lesznek:  Raffai Judit népmesekutató, oktatási dékánhelyettes (Újvidéki Egyetem Szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar) és Zámborszki Eszter mesemondó, mesepedagógus, akik egy a népmese mai, folklorizmus-beli életében Kárpát-medence-szerte egyre népszerűbb mesemondó-alkalom, a mesekocsma történetét, gyakorlatát, változatait ismertetik meg a résztvevőkkel.

Raffai Judit előadása a következőket fogja össze:  Hagyományosan a mesemondás és a mesehallgatás a felnőttek szórakozása volt. A 19. században, amikor a népmese a szóbeliségből az írásbeliségbe került, a médiumváltással egy időben gyermekműfajjá is vált, habár a felnőtteknek szóló tradicionális mesemondási alkalmak továbbra is párhuzamosan megmaradtak, többnyire a 20. század második feléig. A 21. században létrejött kortárs mesemondó mozgalom felnőtteknek szánt mesemondási alkalomként hozta létre a - többnyire valamilyen vendéglátó egységben megszervezett - mesekocsma formát, ahol a mesemondók, a tradicionális minta szerint, felnőtteknek szánt történetekkel szórakoztatják a közönséget. Előadásunkban a hagyományos mesemondás felnőtteknek szánt alkalmait, mesemondási szokásait vesszük számba a kortárs mesemondók mesekocsma formájának a tükrében. Így szó esik nemcsak a kortárs mesemondó mozgalomról, a mesekocsma történetéről, formáiról, hanem a gyermekeknek és a felnőtteknek szánt mesemondás közötti eltérésekről is.

Zámborszky Eszter így foglalta össze előadását:  Hogyan lesz a kocsma falai között újra élő a népmese? Kik mesélnek, mit mesélnek, és miért olyan szórakoztató egy mesekocsmai este? Ebben az izgalmas előadásban bepillantunk a mesemondás mai reneszánszának egyik érdekes jelenségébe, és felfedezzük, hogyan kapcsolódik össze hagyomány és közösségi élmény  - egy pohár ital mellett. A mesekocsmák az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak a Kárpát-medencében. Ezek a rendezvények nemcsak a hagyomány revitalitalizálását segítik, hanem közösségi és kulturális élményt is nyújtanak. A népmese itt nem „múzeumi darab”, hanem élő, alakuló, aktuális történet, amely minden generáció számára tud újat mondani.

Programunk ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a regisztráltaknak az esemény előtti napon küldjük ki a zoom-linket.

A regisztráció itt érhető el: REGISZTRÁCIÓ

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!