A népmese mai élete
Hagyományok Háza Szabadegyetem
2024. november 27-én szerda este 19 órától „A népmese mai élete” és a Meseszó Egyesület „ÉLŐSZÓVAL, amit a meséről tudni kell” című sorozatainak közös alkalmára várunk minden mesekedvelő felnőttet.
Online programunkon Csuvárdity Tamara közművelődési szakember, mesemondó tart előadást Toldi István népmesemondó művészete címmel.
Vendégeink lesznek:
Maga Toldi István nyugat-bácskai, kupuszinai mesemondó, aki még szóban, hagyományos módon hallotta gyerekként a faluja meséit, de ő maga már a Kálmány Lajos Népmesemondó Versenyen mutatkozott meg először – ahol közel évtizeden át mindig legjobbként végzett, a verseny “Mesefa”-címét háromszor nyerte el életteli, közvetlen mesemondásával, különleges, palóc tájnyelvével.
Más, rangos kitüntetések és címek tulajdonosa is: 2010-ben kapta meg a Népművészet Mestere kitüntető címet, ő “Palócország örökös mesemondója”, és a Magyar Kultúra Lovagja.
“…ami az embernek tetszik, az belemegy a fejébe” – mondja a mesetanulásról, és valóban, az ő meserepertoárja már 100 körül mozog, holott tizen-pár volt a régi kedves mese, amit még otthonról hozott. A mesék átadásában, a tanításban is aktív, a vajdasági meseműhelyek munkájában is szerepet vállalt.
Csuvárdity Tamara mint mesemondó a nagymúltú vajdasági mesemondóverseny, a zentai Kálmány Lajos Népmesemondó Versenyen szerepelt először; kupuszinai nyelvjárásban mesél ő is, felkészítője, mesemondói indulásának segítője Toldi István volt. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Pannon RTV közös sorozatában, Az Üveghegyen túl…-ban több más vajdasági mesemondó mellett mindketten láthatóak. Tamara az Újvidéki Egyetem szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karán óvodapedagógus mesterképzésen végzett, ahol Raffai Judit és Vukov Raffai Éva mentorok vezetésével a kupuszinai mesemondói hagyományról, a falu mai folklorizmusjelenségeiről, Toldi István mesemondói munkásságáról írta a záródolgozatát. Kupuszinai gyűjtései mellett a Verbi Nyelvi Kutatóműhely keretében, az Al-Duna Műhely tagjaként Székelykevén is végzett a mesemondással kapcsolatosan terepmunkát.
Előadásuk, beszélgetésük során a nyelvészeti és néprajzi kuriózumok megismertetése mellett remélhetőleg olyan kérdésekre is választ kapunk, hogy egy mai mesemondó hogyan képviselheti a hagyomány folytonosságát, hogy befolyásolja-e a kutatást a személyesség, hogy a hiteles mesemondást hogyan segíti, ha valaki ismeri saját települése hagyományait, és hogy mi is az a “Toldi-féle mesecsiszoló műhely”….?
Programunk ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a regisztráltaknak az esemény előtti napon küldjük ki a zoom-linket.
A regisztráció itt érhető el:
REGISZTRÁLOK
Aki többet szeretne tudni Toldi Istvánról, annak ajánljuk:
http://nepmuveszetmesterei.hu/index.php/dijazottak-neve/273-toldi-istvan
https://www.meseszo.hu/toldi-istvan
https://pannonrtv.com/tv/az-uveghegyen-tul/az-uveghegyen-tul-10-resz
Toldi István: Délvidéki palóc népmesék Kupuszináról. (CD-ROM). Bácskertes: Magánkiadás. 2007
A Pannon Tv sorozatában Csuvárdity Tamara mesél óvodásoknak: https://pannonrtv.com/tv/az-uveghegyen-tul/az-uveghegyen-tul-20-resz
https://pannonrtv.com/tv/az-uveghegyen-tul/az-uveghegyen-tul-19-resz