Folk­lór gyűj­té­sek és gyűj­te­mé­nyek

Napjainkban a népzenei és néptánc gyűjtések hatalmas mennyiségben könnyen hozzáférhetők az interneten. Ezek között vannak szakmai intézmények által felépített nagy adatbázisok (pl. Hagyományok Háza, BTK Zenetudományi Intézet, Néprajzi Múzeum stb.), de amatőr gyűjtők felvételeivel is bőven találkozunk. A sok hang- és videofelvétel között sajnos sok olyan is található, amelyet nem kellő szakmaisággal készítettek, és gyűjtés helyett inkább csupán adatrögzítés. Ezeken a felvételeken gyakran olyan zenei és táncos folyamatok szerepelnek, melyek néprajzi hitelessége, valamint esztétikai értéke erősen megkérdőjelezhető. Viszont a tapasztalatlan, felületes tudással rendelkező felhasználó mintául veheti és később akár színpadi produkcióként is visszaköszönhetnek ezek az anyagok. További probléma, hogy a népzenével és néptánccal foglalkozó fiatalabb generáció előszeretettel használja az elmúlt évtized digitális felvételeit, ezzel szemben alig ismerik a korábbi időszakban készült, meghatározó folklórgyűjtők által készített jelentős gyűjtéseket, gyűjteményeket.
Az előadássorozat célja, hogy egy szakmai nap keretén belül a népzene és néptánc területén tevékenykedő fiatal művészek megfelelő ismereteket kapjanak tapasztalt szakemberektől. Megismerhessék a 20. századi klasszikus, jelentős folklórgyűjtéseket, támpontokat kapjanak ahhoz, hogy felismerhessék egy-egy gyűjtés néprajzi értékét, jelentőségét. Eligazodjanak az interneten elérhető adatbázisokban, esetleg megismerjenek további adatbázisokat. A jelenkor fiatal gyűjtői megismerhessék azokat a szakmai paramétereket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy néprajzilag értékes és hiteles táncos vagy zenei anyagot rögzíthessen.

Program

10:00 – 11:15

Online tartalmak a Zenetudományi Intézet gyűjteményéből
Előadó: dr. Bolya Mátyás népzenekutató, a BTK Zenetudományi Intézet Népzenei Archívumának vezetője

11:30 – 12:45

Archív táncfilmek az 1950-es évekből. Táncfilmek keresése, használata és értelmezése
Előadó: Galát Péter, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum munkatársa

13:00 – 14:00 Ebéd

14:30 – 15:45

A Hagyományok Háza Folklóradatbázisa, Utolsó Óra gyűjtemény
Előadó: dr. Árendás Péter, népzenész, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum tárvezetője

16:00 – 17:00

A Hagyományok Háza népzenei kiadványai
Előadó: dr. Árendás Péter, népzenész, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum tárvezetője

17:15 – 18:15

A folklórgyűjtések technikai feltételei
Előadók: Molnár Péter és ifj. Vitányi Iván, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum munkatársai

 


Helyszín: Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium

A program az 1.12.1-17-2017-00022 azonosító számú  „Hálózatépítés az élő néphagyományért – közösségfejlesztés és tudásbővítés megvalósítása a civil társadalom bevonásával a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítésén keresztül” EFOP projekt keretében valósul meg. 

Efop logo also2

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!