Egy gyé­ké­nyen áru­lunk - Ok­tó­be­ri mű­hely­mun­ka

Műhelymunka Eperjes Józsefné Teca, tápéi gyékényszövővel

 

A programról

A gyékény hazája Tápé, a faluban állítólag ezeréves hagyománya van a szövésnek, és a mai napig található néhány aktív gyékényes. Gyékény szavunk egyaránt jelöli a növényt és a belőle készített szőnyeget. Tápé életéhez évszázadokon keresztül hozzátartozott mindkettő. Az alapanyagot férfiak gyűjtötték, a levelek széléről lehúzott selyömből gyerekek, fiatalok és öregek sodorták a felvetőszálat, a szövést főként nők végezték.

Az évszázadokon át megőrzött ősi technikát generációk adták tovább egymásnak. Ez a folyamatos átadás-átvétel a 20. század második felében megállt ugyan, de ma is vannak asszonyok, akik „fölőtik az ijant", életben tartják gyékényszövést. Munkájuknak köszönhetően a gyékényszövés máig jelen van Tápén.

A Tápéi Gyékényből szőtt Egyesület fő feladata a hagyományőrzés. A gyékény felhasználása Tápén olyan magas szintre fejlődött, hogy az élet minden területét beszőtték, átfonták a gyékényszálak, a bölcsőtől a sírig elkísérve megmunkáló népét. A tiszai sószállítás, dohánykereskedelem fontos megrendelője volt a padló­gyékénynek. A házban padtakarónak, falvédőnek, ágyba szalmazsák alá, az ablakba tették a nagy hideg ellen. Csirkék alá tették, terményt öntöttek rá, használták kocsitakarónak. A piaci kofák gyékénnyel bélelték bódéjukat, ülőhelyükre, a lábuk alá gyékényt tettek. De készültek belőle szövött szatyrok sokféle méretben, papucs, csizma, kanalas, kaptár, lábtörlő, szék.

Az 1999 tavaszán megalakult Gyékényes Műhely, majd 2005-től a Gyékényből Szőtt Egyesület célja bebizonyítani, hogy a hagyományt megőrizve és megújítva, napjainkban is megállja helyét ez az egyszerű, szép, környezetbarát, sokoldalúan felhasználható természetes anyag. A műhely állandó kiállításának folyamatosan bővülő anyaga egyszerre reprezentálja a gyékény hagyományos felhasználását és a jövőbe mutató alkalmazhatóságát. 

A sorozat őszi alkalmára Tápéról érkezik hozzánk két mester, akikkel az egész napos műhelymunkán résztvevők párnát szőhetnek! A műhelymunkát követően 17 órától Kerekes Ibolya néprajzkutató előadását hallgathatják meg a résztvevők a tápéi gyékényfonásról. A program ára tartalmazza az előadásra való belépést.

A program díja 

A program díja, amely a műhelymunka alapanyagköltségét és a 17.00 órakor kezdődő előadás belépőjét is tartalmazza: 16.000 Ft/fő

A díj befizetése

A díjat a jelentkezéssel egy időben, de legkésőbb a jelentkezési határidőig, a következő bankszámlára kérjük befizetni:
Bankszámlaszám: 10032000-01739716-00000000    
Kedvezményezett neve: Hagyományok Háza
A közlemény rovatba kérjük feltüntetni az alábbiakat: Egy gyékényen árulunk 61201/6516 *jelentkező neve*

A jelentkezés menete 

A tanfolyamra az alábbi linken elérhető jelentkezési lap kitöltésével lehet jelentkezni:

JELENTKEZÉSI LAP

Az alábbi közvetlen linken lehet jelentkezni: 
https://forms.gle/czuVchkTtMc4kjNW6
 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a jelentkezés a tandíj befizetésével válik érvényessé. 
Jelentkezési és tandíj befizetési határidő vége: 2024. október 7.

További információ

A Hagyományok Háza a képzéssel kapcsolatban kizárólag írásban ad felvilágosítást a jelentkezők részére. További tájékoztatás a Hagyományok Háza-tól, a major.brigitta@hagyomanyokhaza.hu e-mail-címen kérhető. 

A szervezők a változtatás jogát fenntartják.
 

 

 

 

 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!