UTAK Prog­ram - Te­rep­mun­ka Pá­lyá­zat

Jelentkezési határidő
2024. október 04. 23:59
Az UTAK Program célja, leírása

A Hagyományok Háza által elindított UTAK (Új Generáció – Terepmunka - Kutatás) Program célja az együttműködő egyetemek néprajz és kulturális antropológia szakos hallgatóinak bevonása bel- és külföldi terepmunkák előkészítésébe, megvalósításába, emellett célja, hogy gondoskodjon a terepmunkák eredményének megfelelő helyen és módon történő archiválásáról és – hosszabb távon – hozzáférhetővé, kutathatóvá tételéről. A Program olyan, az intézmény alapfeladatainak ellátásához kapcsolódó, hosszú távú terepmunkákat finanszíroz, amelyek a néprajz és kulturális antropológia tudományának eddigi eredményeivel, elméleteivel párbeszédbe lépő kutatások alapját teremtik meg és eredményeikkel hozzájárulnak e tudományterületek fejlődéséhez. Az UTAK Program kifejezetten terepmunkák megvalósítását célozza, tehát kizárólag online vagy adattári kutatást nem finanszíroz, de ezen túl nem részesít előnyben semmilyen témakört, módszertant vagy kutatási helyszínt.

A pályázók köre, részvételi feltételek

A pályázati eljárásban olyan néprajz vagy kulturális antropológia szakos graduális vagy PhD hallgatók vehetnek részt, akik a Hagyományok Házával együttműködési viszonyban álló, hazai vagy határon túli felsőoktatási intézmények (A Programban résztvevő, a Hagyományok Házával együttműködő felsőoktatási intézmények, illetve tanszékek: BBTE BTK Magyar Néprajz és Antropológia Intézet, DE BTK Néprajzi Tanszék, ELTE BTK NI Folklore Tanszék, ELTE BTK NI Tárgyi Néprajzi Tanszék, ELTE TÁTK Kulturális Antropológia Tanszék, ME BTK AFTI Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszék, PTE TKI BTK Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszék, SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék)  néprajz és/vagy kulturális antropológia tanszékeinek valamelyikén a pályázat beadásakor hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, valamint azok a személyek, akik nem rendelkeznek hallgatói jogviszonnyal, de a partnerintézmény doktori iskolájának igazolt tagjai (doktorjelöltek).

Az UTAK Program két alprogrammal működik: az egyik magyarországi, a másik Magyarországon kívüli kutatásokat támogat. Mindkét alprogramban külön pályázhatnak a graduális és a PhD hallgatók. A terepmunka elvárt időtartama graduális hallgatók esetében min. 3, max. 6 hónap, PhD hallgatók esetében: min. 6, max. 9 hónap.

A program évente maximum 8 pályázót finanszíroz (2-2 magyarországi terepen kutató graduális és PhD hallgató, illetve 2-2 Magyarországon kívüli terepen kutató graduális és PhD hallgató). A legmagasabb pályázható összeg 3 000 000 forint, a program összkerete 12 000 000 forint.

A pályázat benyújtásának módja

A pályázatra a https://forms.gle/dVx7iMJQaftm8yXD8 online felületen hozzáférhető jelentkezési lap kitöltésével, valamint az alábbi 6 db melléklet feltöltésével lehet jelentkezni.

1.    Tudományos önéletrajz
2.    Absztrakt
3.    A kutatási terv részletes ismertetése
4.    Részletes költségvetés
5.    Témavezető nyilatkozata
6.    A képző intézmény igazolása a hallgató jogviszonyáról

A jelentkezési lap a pályázóra, a témavezetőre és a terepmunka tervre, illetve költségvetésére vonatkozó adatokat tartalmazza. A pályázó a jelentkezési lapon megnevezi témavezetőjét (konzulensét), aki a pályázatot és a terepmunka megvalósítását segíti. A konzulens nyomon követi és szakmai kérdésekben segíti a pályázó munkáját, majd a megvalósítás szakmai lebonyolítását felügyeli, illetve meghatározott időközönként igazolja. A mellékletekkel kapcsolatos részletes információkat, útmutatót az alábbi dokumentum tartalmazza: „Pályázati dokumentáció tartalmi és formai követelmények”.


A pályázatok értékelése

A beérkező pályázatokat öt szakemberből álló Kuratórium értékeli. 

Érvénytelen a pályázat, amennyiben: 

  • nem felel meg jelen pályázati feltételeknek,
  • az adatlap, illetve a benyújtott pályázat hiányos, 
  • vagy a valóságnak nem megfelelő adatokat tartalmaz, 
  • határidőn túl történik a benyújtása.

A pályázati dokumentáció formai vizsgálatát követően a Kuratórium egy alkalommal hiánypótlásra hívhatja fel a pályázókat. Amennyiben a hiánypótlási felhívásban meghatározott határidőre a pályázó az abban foglaltaknak nem tesz eleget, pályázata az elbírálásra nem alkalmas, érvénytelen. A formailag teljes, hiánytalanul benyújtott pályázatokat a Kuratórium az előzetesen felkért szakértők véleménye alapján bírálja el.  


Az értékelés szempontjai: 

•    a kutatási terv (projekt) szakmai színvonala;
•    még kevéssé feltárt terület vagy tevékenység bemutatása;
•    a benyújtott költségvetés megalapozottsága, realitása;
•    a benyújtott terv innovatív jellege, újszerűsége;
•    a pályázó eddigi szakmai munkája;
•    megvalósíthatóság, költséghatékonyság, 
•    egyéb, szakmai szempontok.

Jogorvoslatnak sem az érvénytelenséggel kapcsolatos, sem az érvényes pályázat érdemi elbírálása alapján hozott döntés ellen nincs helye. A pályázat elbírálásáról a pályázókat e-mailen értesítjük.

Eredményhirdetés tervezett időpontja: 2024. december 20. 

Szerződéskötés, folyósítás

A Hagyományok Háza megbízási szerződést köt a nyertes pályázókkal és számukra a terepmunka megvalósításáért, valamint eredményei (kutatási tervek, beszámolók, illetve megállapodás alapján fotók, hang- és filmfelvételek, tanulmányok stb.) felhasználásáért megbízási díjat fizet.

A megbízási díj bruttó összegét a Hagyományok Háza az igényelt pályázati összeg és a Pályázó külön nyilatkozatában megadott (az adók, járulékok kiszámításához szükséges) adatok, információk alapján számítja ki.

A Hagyományok Háza a számfejtés során a hatályos jogszabályokban meghatározott adók és járulékok összegét a díj bruttó összegéből levonja, utalásra a levonásokkal csökkentett – a pályázatban igényelttel közel megegyező – nettó megbízási díj összege kerül.

További információ és a teljes pályázati felhívás a Letölthető mellékletek között található.

Online jelentkezési lap

Kapcsolattartó

Lauber Laura
telefonszám: +36 30 203 9496
e-mail-cím: utak@hagyomanyokhaza.hu
 

Gyer­mek­prog­ra­mok szep­tem­ber­től!

Várjuk vissza a Budai Vigadó falai közé az óvodás és iskolás csoportokat hagyományőrző élményprogramokkal, komplex drámaórákkal, színház és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, néptánc bérlettel. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!