Ba­logh Gyu­lá­né Pal­la Már­ti

Gyékény-, szalma-, és csuhétárgy készítő, népi kismesterség oktató

Gyermekkoromban még fontos szerepe volt a szálasanyagnak. Szüleim a kenyérsütéshez használt szalmaszakajtóktól a vesszőkosarakon át a csuhé lábtörlőkig számtalan tárgyat használtak, amiket ők maguk vagy valamelyik családtag készítettek. Nagyon szerettem volna én is megtanulni, amit ők tudtak. Eredetileg angol női szabónak tanultam, majd szociális gondozónak, ezt követően lehetőségem nyílt, hogy a Hagyományok Házában gyékény-, szalma-, és csuhétárgy készítést tanulhattam. Később a népi játszóház-vezetői és a népi játék és kismesterségek oktatója tanfolyamot is elvégeztem. A kézművesség idővel az életem részévé vált. Nemcsak elkészítem, a mindennapi életben használom is a magam készítette tárgyakat. Rendezvényeken veszek részt, szakköröket vezetek, tárgyaim időnként kiállításokon szerepelnek.

Az alkotás számomra örömforrás.  Boldogság, amikor ránézek arra, amit alkottam, és örömmel tölt el a gyermekekkel való foglalkozás, látva szemükben az alkotás örömét.

Palla Márti

 

Elérhetőség:

marti1130@gmail.com

+36 20 536 5893

A csár­dás nyol­ca­dik örök­sé­günk!

2024. december 4-én, Paraguay fővárosában, Asunciónban az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottságának 19. ülésszakaszán egy újabb magyar kulturális kincs nyerte el a világ figyelmét és elismerését, ami ezennel már a nyolcadik örökségünk. 

Ze­nész­port­rék – El­fújt em­lé­kek

2024. november 29-én láthatja először színpadon a Hagyományok Háza közönsége a Magyar Állami Népi Együttes új előadását Zenészportrék – Elfújt emlékek címmel, mely egy sorozat első darabjaként nemcsak a zenei örökségünket idézi meg, hanem egyúttal tisztelgés a zenészek generációi előtt, akik a dallamok révén őrizték meg kultúránk színeit. 

Új be­mu­ta­tó: Vissza a for­rá­sok­hoz!

Vissza a forrásokhoz! címmel népzenei gyökerű kompozíciókból rendez hangversenyt január 27-én a Hagyományok Háza. Bartók és Kodály darabjai mellett felcsendül Dr. Kelemen László Piros, fekete (Te Deum) című műve a Miskolci Szimfonikus Zenekar, a debreceni Kodály Kórus, Pál István Szalonna és Bandája és Pál Eszter népdalénekes tolmácsolásában, vezényel Cser Ádám. 

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!