A népmese mai élete sorozat online webináriuma
A somogy megyei Babócsa egykori cigánytelepén még az 1960-as éveben is szokásban volt és értékelt tevékenységnek számított a mesemondás. Az utána következő évek ürességében kis színfoltot jelentett, nosztalgiát ébresztett a helyiekben a Babos István mesemondó iránti folklorisztikai érdeklődés. Szuhay Péter 1975 és ’76 során, sok alkalommal járt nála, 52 mesét vett magnókazettára, a magyar nyelvű cigány mesemondó teljes repertoárját.
Hogy hogyan zajlott a megismerkedés, a gyűjtés, a mesemondásnak milyen „rítusai” alakultak ki, hogyan ítélte meg Babos István és családja a mesemondói szerepet, milyen beszélgetések zajlottak magukról a mesékről: erről fog a Meseszó Egyesület és a Hagyományok Háza közös webinárium-sorozatának vendégeként beszélni az egykori gyűjtő, a mesék későbbi közreadója.
Arról is kérdezzük, mi a véleménye erről a meseanyagról, amely tovább gyarapítja az amúgy is gazdag magyarországi cigánymese-kutatást, beilleszkedik a magyar cigány mesemondó-monográfiák sorába, érdekes adalékokkal szolgál az írott és a szóbeli hagyomány összefonódásának kérdéseihez, és az egyéniség és az etnospecifikus jellemzők szerepéről folyó diskurzushoz is.
A ZOOM linket az előadás kezdete előtt 1 órával küldjük ki a regisztrált email címre!
Az előadásról felvétel készül!
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
További információ:
(+36 1) 225 6086